Կանադայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջիմ Կարիգանիսը մտահոգություն է հայտնել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի մարդասպանի` Ռամիլ Սաֆարովի  Ադրբեջան արտահանձնման եւ ներման կապակցությամբ:
«Ադրբեջանի կառավարությունը պետք պատասխանատվության ենթարկի Ռամիլ Սաֆարովին: Սաֆարովի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հանգեցրել է Հայաստանի եւ Հունգարիայի դիվանագիտական հարաբերությունների կասեցմանը եւ առավել է սրացրել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարված հարաբերությունները: Նմանատիպ գործողությունները հակասում են այն ջանքերին, որոնք գործադրվում են տարածաշրջանում լարվածության թուլացման եւ հաշտեցման ուղղությամբ»,-ասվում է Կարիգանիսի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով, միջազգային կազմակերպությունների անդամները` այդ թվում Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն, մտահոգված են այն հանգամանքով. որ այս իրավիճակը կարող է բացասաբար անդրադառնալ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հաշտեցման գործընթացի վրա: «Հետաքրքիր է հատկապես Կանադական կառավարության լռությունը այս հարցում: Ես բազմաթիվ հարցերով սերտ համագործակցույուն են ունեցել հայկական սփյուռքի հետ եւ եղել եմ Հայաստանում: Ես տեղյակ եմ, որ հանրությունը մեծ հետաքրքրությամբ եւ անհանգստությումաբ հետեւում է ստեղծված իրավիճակին»,-նշել է պատգամավորը:

Депутат парламента Канады Джим Кариганис выразил обеспокоенность в связи с экстрадицией в Азербайджан и помилованием убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиля Сафарова.
«Правительство Азербайджана должно привлечь Рамиля Сафарова к судебной ответственности. Ситуация с Сафаровым привела к приостановке дипломатических отношений между Арменией и Венгрией и еще больше обострила чувствительные отношения между Азербайджаном и Арменией. Подобные действия противоречат усилиям, предпринимаемым для снижения напряженности в регионе и содействия примирению», - говорится в заявлении Кариганиса.
По его словам, члены международного сообщества, включая Россию и США, обеспокоены тем, что эта ситуация может негативно повлиять на мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном. «Интересно то, что бросается в глаза молчание канадского правительства по данному вопросу. Я работал в тесном сотрудничестве с армянской диаспорой по многим вопросам и был в Армении. Я знаю, что община с большим интересом и беспокойством следит за сложившейся ситуацией», - отметил депутат.