Թուրքիայում 365 մեղադրյալներով, որոնցից 250-ը գտնվում են կալանքի տակ,  «Մեծ մուրճ» հեղաշրջման փորձի գործով 21 ամիս տեւած դատական գործընթացի ավարտին՝ սեպտեմբերի 21-ի երեկոյան դատարանը հրապարակել է դատավճիռները, որոնք մեծ իրարանցում են առաջացրել Թուրքիայում:
Թուրքական Posta-ի փոխանցմամբ՝ Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 10-րդ դատարանի որոշմամբ՝ «Մեծ մուրճ» հեղաշրջման փորձի գործով ամենածանր պատժաչափը՝ 20 տարի ստացել են  գործով անցնող գլխավոր ամբաստանյալներ, Թուրքիայի ԶՈՒ 1-ին ցամաքային ուժերի նախկին հրամատար Չեթին Դողանը, Օդուժերի նախկին հրամանատար Իբրահիմ Ֆըրթընան եւ Ծովային ուժերի նախկին հրամանատար Օզդեն Օրնեքը:
78 ամբաստանյալ դատապարտվել են 18 տարի,  214 ամբաստանյալ` 16 տարի, 28 ամբաստանյալ՝ 13 տարի 4 ամիս ազատազրկման:
Դատարանը 3 ամբաստանյալի գործ առանձնացրել է եւ դատին բացակայող 69 ամբաստանյալի նկատմամբ ձերբակալման որոշում կայացրել:
Դատարանի կողմից կայացրած նման որոշումը մեծ իրարանցում է առաջացրել թուրքական հասարակության մեջ: Դատարանի որոշման դեմ արդեն խիստ քննադատական հայտարարություններով են հանդես եկել ընդդիմադիր կուսակցապետեր, քաղաքական գործիչներ, իրավաբաններ:
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության նախագահ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն հայտարարել է, թե դատարանում դատավոր կար, դատախազ կար, սակայն արդարություն չկար:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե մեկնաբանություն դեռ չի կարող անել, քանի որ դեռ չի տեսել դատավճիռը հիմնավորող տեքստը՝ շեշտելով, որ դեռ գործընթացը շարունակվելու է վճռաբեկում:
Նշենք,  որ Թուրքական Taraf-ի կողմից հրապարակած փաստաթղթերի համաձայն՝ «Մեծ մուրճ» գործողությունների ծրագիրը իր մեջ ներառում էր  չորս ծրագրեր, որոնց արդյունքում պետք է ռազմական հեղաշրջում տեղի ունենար։
Նախատեսված է եղել ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ պայթեցնել մզկիթներ, Էգեյան ծովի վրա գցել կործանիչներ, դրանցով ցույց տալ իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության թուլությունը եւ իրականացնել հեղաշրջում։
Թուրք գեներալները արդարանում են՝ պնդելով, թե դրանք զուտ ուսումնական վարժանքների համար են նախատեսված եղել:

По завершении длившегося 21 месяц судебного процесса в Турции по делу о попытке переворота «Кувалда» с 365 обвиняемыми суд вечером 21 сентября опубликовал вердикт, который вызвал ажиотаж в Турции.
Как передает турецкая «Posta», по решению 10-го стамбульского суда по тяжким преступлениям, самый тяжкий приговор по делу «Кувалда, 20 лет лишения свободы, получили главные обвиняемые по делу – бывший командующий Первой полевой армией сухопутных войск Турции Четин Доган, бывший командующий военно-воздушными силами Ибрагим Фыртына и бывший командующий военно-морскими силами Озден Орнек.
78 обвиняемых были приговорены к 18 годам, 214 обвиняемых – к 16 годам, 28 обвиняемых – к 13 годам и 4 месяцам лишения свободы. Суд отделил дела 3 обвиняемых и принял решение об аресте 69 обвиняемых, отсутствовавших на суде.
Это решение суда вызвало большой ажиотаж в турецком обществе. С резкими критическими заявлениями о решении суда выступили лидеры оппозиционных партий, политические деятели, юристы.
Лидер главной оппозиционной партии Турции, Народно-республиканской партии, Кемаль Кылычдароглу заявил, что в суде был судья, был прокурор, а справедливости не было. Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что пока не может дать комментариев, так как не видел текст судебного решения, а также подчеркнул, что процесс еще продолжится в кассационном суде.
Отметим, что, согласно опубликованным турецкой газетой «Taraf» документам, план действий «Кувалда» включал четыре программы, в результате реализации которых должен был произойти военный переворот. Было запланировано во время пятничной молитвы взорвать мечети, показать слабость правящей Партии справедливости и развития и совершить переворот. Турецкие генералы оправдываются, утверждая, что все это было запланировано для учений.