Չեխիայում մաքսանենգ ալկոհոլից մահացածների թիվը հասել է 24-ի: Չեխական Գավիրժով քաղաքի հիվանադանոցում մահացել է 57-ամյա մի կին, հաղորդում է ՉՏԿ-ն: Եւս մի քանի տասնյակ տուժածներ հիվանդանոցում են գտնվում, որոնցից մեծ մասը ծանր վիճակում են գտնվում:
Բժիշկների տվյալներով, կինը հիվանդանոց է տեղափոխվել ծայրահեղ վիճակում եւ կոմայի մեջ է ընկել: Հիվանդանոցում գտնվելու ժամանակ նա այդպես էլ գիտակցության չի եկել: Չնայած բժիշկների բոլոր ջանքերին` կնոջը հնարավոր չի եղել փրկել:
Չեխիայում մեթիլ սպիրտից առաջին թունավորումներn արձանագրվել են երկու շաբաթ առաջ: Չեխիայի Առողջապահության նախարարությունը երկրի ողջ տարածքում ամբողջովին արգելել է ալկոհոլային այն խմիչքների վաճառքը, որոնց սպիրտայնությունը բարձր է 20 աստիճանից:
Սեպտեմբերի 21-ին Ռուսաստանում «Ռոսպոտրեբնադզորը»  նույնպես արգելք է դրել Չեխիայից ներմուծվող ալկոհոլային խմիչքների նկատմամբ:Ինչպես հաղորդում է «Ռոսիսկայա գազետան», Չեխիայից ներմուծվող ալկոհոլային խմիչքների նկատմամաբ արգելքը կհանվի այն ժամանկ, երբ այդ երկրում այլեւս չեն արձանագրվի թունավորման դեպքեր:

Число погибших в Чехии в результате отравления контрафактным алкоголем достигло 24 человек. В больнице чешского города Гавиржов умерла 57-летняя женщина, сообщает агентство ЧТК. Еще несколько десятков пострадавших находятся в больницах, большинство из них в тяжелом состоянии.
По данным врачей, больная поступила в клинику в критическом состоянии и впала в кому. За время нахождения в больнице она так и не пришла в сознание. Несмотря на все усилия медиков, пациентка скончалась.
Первые случаи отравления метиловым спиртом в Чехии были зафиксированы две недели назад. Министерство здравоохранения Чехии 14 сентября полностью запретило продажу алкогольных напитков крепостью свыше 20 градусов на всей территории страны.
21 сентября Роспотребнадзор также ввел запрет на ввоз крепкого алкоголя из Чехии в Россию. Как отмечает «Российская газета», запрет на поставку крепкого алкоголя из Чехии может быть снят, когда в этой стране перестанут фиксироваться случаи отравлений, а Евросоюз предоставит отчет с объективной картиной происходящего.