Վարդան Այվազյանի գործընթացը Բնապահպանության նախարարության իրավասությունից դուրս է: Այս մասին այսօր` սեպտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Հայաստան Բնապահպանության նախարար  Արամ Հարությունյանը` մեկնաբանելով Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Վարդան Այվազյանի եւ «Global Gold Mining» ընկերության հակամարտությունը: «Չեմ կարծում, որ իմ կողմից որեւէ մեկնաբանության կարիք կա` մանավանդ, որ մեր նախարարությունը ավանդների իրավունքների ոլորտում գործառույթներ չունի»,-ասել է Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ Նյու Յորքի դաշնային դատարանը 37,5 մլն դոլարի վճիռ է կայացրել ընդդեմ Վարդան Այվազյանի: Ըստ վճռում եղած նյութերի` 2006թ. «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ» ընկերության դուստր ձեռնարկություններից մեկը, որը Հանքավանի հանքավայրի արտոնագիր ուներ, Հայաստանի բնապահպանության նախկին նախարար Վարդան Այվազյանի կողմից ենթարկվել էր կոռումպացված եւ ոչ պատշաճ պահանջների: Ընկերությունը այդ իրավիճակի մասին տեղեկացրել է Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների համապատասխան մարմիններին:

Процесс Вардана Айвазяна находится вне юрисдикции Министерства экологии. Об этом заявил журналистам 25 сентября министр экологии Армении Арам Арутюнян, комментируя конфликт между депутатом Национального Собрания Армении Варданом Айвазяном и компанией «Global Gold Mining». «Не думаю, что с моей стороны есть необходимость в каких-либо комментариях – тем более что наше ведомство не имеет функций в сфере прав на месторождения», – сказал Арутюнян.
Напомним, что несколько дней назад Служба принудительного исполнения судебных актов Южного округа Нью-Йорка предъявила Айвазяну исполнительный лист на сумму в $37,5 млн. по делу о давлении на дочернюю компанию «Global Gold» в вопросе Анкаванского молибденового месторождения в 2006 году, когда он занимал должность министра экологии. До 2008 года выдавать разрешения на геологоразведку было уполномочено именно Минэкологии (в настоящее время – Минэнергетики).