Սույն թվականի սեպտեմբերի 25-ին, ՀՀ բնապահպանության նախարար պարոն Արամ Հարությունյանն ընդունել է Գլոբալ Էկոլոգիական Հիմնադրամի քարտուղարության ներկայացուցիչներին` գործադիր տնօրենի տեղակալ պարոն Ուիլյամ Էվերսի գլխավորությամբ:
ՀՀ բնապահպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԳԷՀ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության հարցերը, մասնավորապես` «Ազգային պորտֆելիո» ծրագրային փաթեթի շրջանակներում:
ԳԷՀ-ի քարտուղարության ներկայացուցիչը ներկայացրեց սեպտեմբերի 25-27-ը Երեւանում անցկացվող «Գլոբալ Էկոլոգիական Հիմնադրամի» (GEF) երկրների խմբերի ընդլայնված աշխատաժողովի նպատակներն ու խնդիրները:
«Գլոբալ Էկոլոգիական Հիմնադրամը» (GEF) ունի «Աջակցություն երկրներին» բաղադրիչ, որի նպատակն է օժանդակել ԳԷՀ-ի անդամ երկրներին առավել արդյունավետ աշխատելու հիմնադրամի հետ, զարգացնելու տեղական/ազգային ռեսուրսները, տեղեկացվելու ԳԷՀ-ի կողմից կառավարվող ֆոնդերի, ինչպես նաեւ լրացուցիչ ֆինանսավորման աղբյուրների վերաբերյալ:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը կարեւորելով միջոցառումը, որին մասնակցում էր շուրջ 10 երկրից 50 անդամ` հավաստիացրեց, որ նախարարությունը կաջակցի միջոցառման հաջող ընթացքին ի նպաստ հայրենի բնության:
Նախարար Արամ Հարությունյանը հույս հայտնեց նաեւ, որ Հայաստանի եւ ԳԷՀ-ի միջեւ համագործակցությունն առավել կամրապնդվի ԳԷՀ-ի նոր գործադիր տնօրեն տիկին Նաոկո Իշիինի կառավարման ժամանակահատվածում:

Министр экологии Армении Арам Арутюнян сегодня, 25 сентября, принял представителей секретариата Глобального экологического фонда (GEF) под руководством заместителя исполнительного директора Уильяма Эверса. Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе министерства, на встрече обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества.
Представители GEF поговорили о проектах организации, в том числе по компонентам «Национальное портфолио» и «содействие странам», цель которых – содействовать членам GEF эффетивнее работать с фондом, развивать местные ресурсы, получать данные о фондах, управляемых GEF, а также дополнительных источниках финансирования.
Министр экологии Армении Арам Арутюнян, отметив важность мероприятия, в котором приняло участие около 50 человек из 10 стран, заверил, что министерство будет содействовать его успешному ходу, для сохранения родной природы.
Министр также выразил надежду, что сотрудничество между Арменией и GEF еще более углубится при новом исполнительном директоре GEF Наоко Ишиине.