Սեպտեմբերի 24-28 –ը նախանշված այցը  Գործընկերության  պետական ծրագրի շրջանակում  շարունակվող փոխանակման մաս է կազմում, որի  նպատակը  զարգացող երկրների հետ շփումներն ու ռազմական ոլորտում համագործակցությունն է:
Կանզասն ու Հայաստանը 15 -20 տարբեր միջոցառումներ են իրականացնում` տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակում կատարելով, ինչպիսիք են արտակարգ իրավիճակներում արձագանքումը,  բժշկական պատրաստվածությունն ու ռազմական գործողությունները, հաղորդում է «salina.com»-ը:
«Անցած տարի իմ այցը շատ ինֆորմատիվ էր: Հայերը շատ ջերմ եւ հյուրընկալ մարդիկ են: Ես անհամբերությամբ եմ սպասում շփումների վերսկսմանը եւ հույս ունեմ նորերի»,-ասել է Թաֆանելին:
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը մի շարք հանդիպումներ կունենա, այդ թվում` Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի, Հայաստանի ՊՆ Սեյրան Օհանյանի, ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանի, ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովի հետ:

Делегация военных из штата Канзас под руководством генерала-майора Ли Тафанелли прибыла с визитом в Армению.
Визит, намеченный на 24-28 сентября, является частью продолжающегося обмена в рамках Государственной программы партнерства, целью которой являются контакты с развивающимися странами и сотрудничество в военной сфере.
Канзас и Армении устраивают от 15 до 20 различных мероприятий, обмениваясь опытом в различных областях, таких как реагирование на чрезвычайные ситуации, медицинская подготовка и военные операции, сообщает salina.com.
«Мой визит в прошлом году был очень информативен. Армяне очень теплые и гостеприимные люди. Я с нетерпением жду возобновления контактов и надеюсь на новые», - заявил Тафанелли.
В ходе визита делегация проведет ряд встреч, в том числе с послом США в Армении Джоном Хефферном, Министром обороны Армении Сейраном Оганянон, министром по чрезвычайным ситуациям Арменом Ерицяном, главой Генштаба ВС Армении Юрием Хачатуровым.