Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլին մեկնել է Նյու Յորք։ Այցի շրջանակում Սահակաշվիլին ելույթ կունենա ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 67-րդ նիստում։ Ինչպես տեղեկացնում է Civil.ge-ն, Սահակաշվլին ելույթ կունենա սեպտեմբերի 25-ին։ «Ելույթում Վրաստանի նախագահը այլ կարեւոր հարցերի հետ կանդրադառնա նաեւ այն ձեռքբերումներին եւ խնդիրներին, որոնք ուղեկցում են Վրաստանում ընթացող ժողովրդավարական փոփոխություններին»,- նշված է Վրաստանի նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունում։ Ըստ դրա՝ Սահակաշվիլին մի քանի բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենա։
Նշենք, որ Նյու Յորքում է նաեւ Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն։ Նա սեպտեմբերի 24-28 ժամանակահատվածում ծրագրում է 40 հանդիպում անցկացնել այլ պետություններ ներկայացնող գործընկերների հետ, որոնց շրջանակում կքննարկվեն երկկողմ հարաբերությունների արդիական հարցեր։
GHN-ի տեղեկացմամբ՝ Սահակաշվիլիի նախատեսվող ելույթի ժամանակ բողոքի ակցիա է նախապատրաստվում Թբիլիսիում ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ։ 10 երիտասարդական կազմակերպություններ միավորվել են, որպեսզի իրենց բողոքն արտահայտեն Սահակաշվիլու ելույթի եւ Վրաստանում հասունացած խնդիրների դեմ։

Президент Грузии Михаил Саакашвили отбыл в Нью-Йорк, где выступит с речью на 67-м заседании Генеральной Ассамблеи ООН. В генеральных дебатах Саакашвили будет десятым выступающим 25 сентября.
«В ходе выступления президент наряду с другими важными вопросами будет говорить о тех достижениях и проблемах, которые сопровождают демократические перемены, происходящие в Грузии», - заявляет пресс-служба Саакашвили, передает Civil.ge. Саакашвили также «проведет несколько встреч на высоком уровне».
24-28 сентября в Нью-Йорке также находится министр иностранных дел Грузии Григол Вашадзе, который планирует до 40 встреч со своими иностранными коллегами, на которых будут обсуждаться актуальные вопросы двусторонних отношений.
Между тем, как сообщает GHN, около десяти студенческих организаций в Грузии приняли решение об объединении для совместной борьбы. Студенты готовятся к акциям, в частности в связи с ситуацией в стране, они намерены опротестовать выступление президента Саакашвили на Генассамблее ООН возле офиса ООН в Тбилиси.