ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը 2011 թ. 11 գործուղման է գնացել եւ ամսվա մեջ միջինը 3 օր գտնվել է արտասահմանում: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտարարեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ ներկայացնելով իր նախարարության 2011 թ. բյուջեի կատարողականը: Ըստ Հ. Հակոբյանի՝ ինքը պարտավոր է լինել համահայկական բոլոր կառույցներում, քանի որ այդ այցելությունները շարժում եւ ոգեւորում են սփյուռքը, հնարավորություն են տալիս տեղում լուծել խնդիրները: «Եթե սփյուռքը իմանա, որ նախարարությունը ստեղծվել է սփյուռքից գումար հավաքելու համար, այն հեղինակությունը եւ հարգանքը չի ունենա»,- Հ. Հակոբյանը:
Ընդհանուր առմամբ՝ սփյուռքի նախարարությունը տարբեր ծրագրերի համար 2011 թ. պետք է ծախսեր 453 մլն դրամ, սակայն այն 100%-ով չի իրականացրել: Որոշ խնայողություններ են առաջացել պետգնումների ընթացքում, ինչպես նաեւ թափուր հաստիքների առկայության հետ կապված:
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձերին, ապա Հ. Հակոբյանն ասաց, որ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցների աշխատավարձերը ձեւավորվում է նույն սկզբունքով, ինչ մյուս կառավարման մարմինների աշխատավարձերը:

Министр диаспоры Армении Грануш Акопян в течение 2011 года 11 раз ездила в командировки, и в среднем ежемесячно три дня находилась за  границей. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий 26 сентября заявила сама министр диаспоры, представив расходование бюджета 2011 года Министерством.
По словам Акопян, она обязана присутствовать во всех всеармянских структурах, так как ее визиты воодушевляют диаспору и предоставляют возможность на месте решать вопросы. В общей сложности, в 2011 году на разные программы Министерство диаспоры должно было потратить 453 млн. драмов, однако деньги не были потрачены на 100%. Экономия имела место  за счет госзакупок, а также за счет пустующих вакансий в Министерстве.