Հայաստանի գյուղատնտեսությանն ուղղվող ծախսերը 2011 թ. կազմել են 5.8 մլրդ դրամ կամ ծրագրվածի 77.8%-ը: Այդ մասին նշված է 2011 թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունում: Կատարողական շեղումը հիմնականում պայմանավորված է մի շարք վարկային ու դրամաշնորհային ծրագրերի թերակատարմամբ: Այսպես՝ ԳԶՄՀ (Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամ) աջակցությամբ իրականացվող «Գյուղական կարողությունների ստեղծում» ծրագիրն իրականացվել է 35,9%-ով, Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման եւ մրցունակության վարկային ծրագրերն իրականացվել են 58,3%-ով, Դանիական թագավորության աջակցությամբ իրականացվող «Շուկայավարման հնարավորություն ֆերմերներին» դրամաշնորհային ծրագիրը կատարվել է 27,2%-ով:
Ըստ Ա. Ջանջուղազյանի՝ նշված վարկային ու դրամաշնորհային ծրագրերը բյոջեում ներառվում են միջազգային համաձայնագրերի հիման վրա ու ֆինանսավորվում են կատարման ընթացքին համապատասխան: Սակայն որոշ ընթացակարգային խնդիրների պատճառով նշված ծրագրերի իրականացման ժամկետներում հնարավոր են շեղումներ:
Ընդհանուր առմամբ՝ գյուղատնտեսության ոլորտին կատարված հատկացումների հաշվին իրականացվել են 25 ծրագրեր, այդ թվում` արտաքին աջակցությամբ ֆինանսավորվել են 9 վարկային եւ դրամաշնորհային ծրագրեր:

Расходы, направленные на сельское хозяйство, в 2011 году составили в Армении 5,8 млрд. драмов или 77,8% от запланированных. Об этом говорится в отчете о выполнении госбюджета 2011 года. В частности, в рамках программы IFAD «Создание возможностей для села» кредитование было осуществлено на 35,9%, программа Всемирного банка по управлению общинными ресурсами – на 58,3%, грантовая программа при поддержке Дании «Возможности маркетинга для фермеров» - на 27,2%.
Как отметил замминистра финансов, главный казначей республики Атом Джанджугазян, указанные программы включаются в бюджет по международным соглашениям и финансируются по мере выполнения. Однако из-за ряда процедурных вопросов возможны и отклонения по срокам.
В рамках расходов на сельское хозяйство выполнено 25 программ, в том числе продолжена реализация 9 кредитных и грантовых проектов с международным участием.