Ֆրանսիայի ԱԳն-ն զարմացել է, որ Վրաստանի իշխանությունները, առանց համապատասխան թույլտվության, բացահայտել են այն տեղեկատվությունը, որը վերաբերում է վրացի ընդդիմադրին եւ քրեական տարրերին եւ հանդիսանում էր ֆրանսիական հետաքննության գաղտնիքը: Այս մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի մամուլի փոխխոսնակ Վենսան Ֆլորենի հայտարարության մեջ, որտեղ նա ընդգծել է, որ Ֆրանսիան թույլտվություն չի տվել այս տեղեկատվության բացահայտման համար:
Ֆրանսիայի ԱԳն-ի կարծիքով բացահայտված նյութը կարող է ազդել Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունների վրա, որը տեղի կունենա 2012 թ-ի հոկտեմբերի 1-ին, հաղրդում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Ինչպես հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը», մեկնաբանելով Ֆրանսիական ԱԳՆ-ի հայտարարությունը` Վրաստանի Արդարադատության նախարարի տեղակալ Թինա Բուրջալիանին հայտնել է, որ Վրաստանի իշխանությունները ոչ մի պարտավորություն չեն ստանձնել Ֆրանսիայի իշխանությունների առաջ` տվյալ նյութերի չհրապարակման կապակցությամբ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել է, որ Ֆրանսիայի պետական ժանդարմերիան վրացական կողմին նյութեր է փոխանցել հակամարտությունների կարգավորման նախկին նախարար, ռեժիսոր Գեորգի Խաինդրավայի եւ վրացի «օրենքով գողերի» հանդիպման վերաբերյալ: Այդ մասին սեպտեմբերի 25-ին  կայացած ճեպազրույցում ասել է Վրաստանի դատախազ Մուրտազ Զոդելավան:
Նրա խոսքով, հանդիպումը կայացել է Կրեսսել քաղաքում` Ֆրանսիայի հարավում, քրեական հեղինակություն Ռեւազ Լորդկիպանիձեի տանը եւ քննարկվել է Վրաստանում իրավիճակն ապակայունացնելու ու զինված խմբավորումներ ստեղծելու հարցը:
«Հանդիպմանը քննարկվել է կառավարության տապալման հարցը»»- ըստ «Նովոստի-Գրուզիայի» ասել է Զոդելավան եւ հավելել, որ քննությունը շարունակվում է: 2011թ. նոյեմբերի 9-ին կայացած հանդիպմանը նկատել են Շուշանաշվիլի եղբայրներին, «Յավան» Արթուր Յուզբաշեւին եւ այլ քրեական հեղինակությունների:

МИД Франции удивлен тем, что власти Грузии, без соответствующего разрешения, обнародовали информацию, касающуюся грузинского оппозиционера и криминальных элементов, и являющуюся тайной французского следствия. Об этом говорится в заявлении заместителя пресс-спикера МИД Франции Венсана Флореана.
«Мы удивлены, что власти Грузии обнародовали информацию, которая представляет собой тайну следствия по одному текущему делу во Франции и касается возможной сделки между грузинским оппозиционером и действующими во Франции криминальными группировками грузинского происхождения», - говорится в заявлении заместителя пресс-спикера МИД Франции. В нем подчеркивается, что «власти Франции не выдавали разрешения на обнародование этой информации».
По мнению МИД Франции, публикация вышеупомянутых материалов способна повлиять на ход парламентских выборов в Грузии, назначенных на 1 октября 2012 года, сообщает «Новости-Грузия».
Как передает «Грузия Онлайн», комментируя заявление МИД Франции, заместитель министра юстиции Грузии Тина Бурджалиани заявила, что власти Грузии не брали никаких обязательств перед властями Франции о нераспространении данных материалов.
«Мы удивлены заявлением МИД Франции. Грузинские правоохранительные органы ни на одном этапе не брали обязательств перед соответствующими структурами Франции относительно конфиденциальности информации. Также, ни жандармерия, ни суд, никогда не просили грузинскую сторону о сохранении конфиденциальности», - заявила Бурджалиани.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, прокурор Грузии Муртаз Зоделава на специальном брифинге 25 сентября сообщил, что Государственная жандармерия Франции передала грузинской стороне материалы о встрече бывшего госминистра по урегулированию конфликтов, режиссера Георгия Хаиндрава с грузинскими «ворами в законе». «На встрече обсуждался вопрос свержения правительства. И, с целью дестабилизации парламентских и президентских выборов, создания вооруженных формирований типа "Мхедриони". За что Георгий Хаиндрава пообещал восстановить "ворам в законе" их статус и влияние, которое они имели в прошлом в Грузии», - заявил прокурор.