ԵՄ ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն կայցելի Հայաստան սեպտեմբերի 27-ին վերահաստատելու, որ Հայաստանը հանդիսանում է ԵՄ-ի կարեւոր գործընկերը, գնատահելու Եվրոպական Միության հետ կապերը ամրապնդելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերը Արեւելյան Գործընկերության մեջ ակտիվ ներգրավվածության միջոցով, խրախուսելու երկրի ջանքերը եւ ստորագրելու երկու ֆինանսական համաձայնագրեր:
Հայաստանում Եվրամիության գրասենյակից հայտնում են, թե իր այցի ընթացքւմ Ֆյուլեն հանդիպումներ կունենա նախագահին եւ վարչապետի հետ, ինչպես նաեւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու Եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովներում եւ ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ:
Հանձնակատար Ֆյուլեն ելույթ կունենա Քաղաքացիական հասարակության սեմինարի ընթացքում` Քաղաքացիական հասարակության դերի ամրապնդումը ժողովրդավարական կառավարման գործում' թեմայով:
Իր հանդիպումներում, հանձնակատարը կշեշտի այն հանգամանքը, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է ռեֆորմների ուղին շարունակել Եվրոպական Միության օժանդակությամբ «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքով: Նա կստորագրի 43.1 միլիոն եվրո արժողությամբ ֆինանսական ծրագրեր՝ ուղղված ԵՄ-Հայաստան Ասոցացման համաձայնագրի իրականացմանը:

Комиссар по вопросам расширения и политики добрососедства ЕС Штефан Фюле 27 сентября прибудет с визитом в Армению.
В ходе визита Фюле встретится с президентом Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, представителями комиссий НС по внешним отношениям и вопросам интеграции, а также оппозиции. Запланировано выступление на семинаре Гражданского общества на тему «Укрепление роли гражданского общества в демократическом управлении».
В ходе встреч европейский комиссар укажет на то обстоятельство, что Армении необходимо продолжиться путь реформ при содействии Европейского союза в соответствии с принципом «больше взамен на большее». Он подпишет финансовые программы стоимостью 43.1 млн. евро, направленные на реализацию Соглашения об ассоциации ЕС – Армения. Кроме того, представитель ЕС намерен подтвердить, что Армения является важным партнером ЕС, подчеркнуть необходимость усилий Армении, направленных на укрепление связей с Евросоюзом, посредством активной вовлеченности в «Восточное партнерство», и поощрить усилия страны.