2012թ.-ի հուլիսի 1-ի դրությամբ «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալությունում հաշվառված աշխատանք փնտրողների թվաքանակը կազմել է 77.0 հազար մարդ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ նվազել է 12.8%-ով (88.3 հազ. մարդ), իսկ տարեսկզբի նկատմամբ` 5.8%-ով (81.7 հազ. մարդ): Այդ զբաղվածության կարգավորման 2013 թ. պետական ծրագրում, որն այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին հաստատվեց ՀՀ կառավարության կողմից:
Աշխատանք փնտրողների թվաքանակում կանանց տեսակարար կշիռը կազմել է 68.6% (52.8 հազ. մարդ), երիտասարդների տեսակարար կշիռը` 24.4% (18.8 հազ. մարդ): Աշխատանք փնտրողների 84.5%-ը (65.1 հազ. մարդ) ստացել է գործազուրկի կարգավիճակ:
Գործազուրկների թվաքանակում կանանց տեսակարար կշիռը տարեսկզբի համեմատ աճել է 0.1%-ով եւ կազմել է 71.0%:

В Армении по данным на 1 июля текущего года в «Государственной службе занятости» зарегистрировано 77 тысяч человек, ищущих работу. Это число в сравнении с тем же отрезком времени в прошлом году снизилось на 12,8% (88,3 тыс. человек), а по отношению к началу года – на 5,8% (81,7 тыс. человек). Об этом говорится в государственной программе регулирования занятости на 2013 год, которую 27 сентября утвердило Правительство.
Удельный вес женщин в числе ищущих работу составил 68,6% (52,8 тыс. человек), удельный вес молодежи – 24,4% (18,8 тыс. человек). 84,5% (65,1 тыс. человек) ищущих работу получили статус безработных. Удельный вес  женщин среди безработных в сравнении с началом года увеличился на 0,1% и составил 71%.