Այսօր` սեպտեմբերի 27-ին Վրաստանում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի «Ջորջիա 2012» ուսումնավարժության փակման պաշտոնական արարողությունը։
ԱԻՆ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, թե սեպտեմբերի 22-27-ը Ռուսթավիում ուժեղ երկրաշարժի սցենարով դաշտային ուսումնավարժությանը մասնակցում էր ավելի քան 1000 մարդ` տարբեր որոնողափրկարարական թիմեր, դիտորդներ ու փորձագետներ ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր 24 երկրից, ինչպես նաեւ աղետներին արձագանքող միջազգային տարբեր կազմակերպություններից։
Սկսած 2000 թվականից` սա ՆԱՏՕ-ի աղետների արձագանքումը համակարգող եվրոատլանտյան կենտրոնի (EADRCC) 14-րդ նմանատիպ խոշոր միջոցառումն է։ 2010 թ. ՆԱՏՕ-ն «Արմենիա 2010» խորագրով լայնածավալ ուսումնավարժություն էր կազմակերպել Հայաստանում։
Փակման հանդիսավոր արարողությանը պարգեւներ հանձնվեցին ուսումնավարժության ընթացքում մասնագիտական բարձր պատրաստվածությամբ աչքի ընկած մասնակիցներին, որոնց թվում էին նաեւ ՀՀ ԱԻՆ փրկարարական թիմի անդամներ։
Հայկական պատվիրակության ղեկավար, փրկարար ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Սերգեյ Ազարյանը նույնպես ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից պարգեւներ է հանձնել ուսումնավարժության օտարերկրացի մասնակիցներին:

Армянским спасателям вручили грамоты на состоявшейся 27 сентября официальной церемонии закрытия учений НАТО «Джорджия 2012» .
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе МЧС Армении, в учениях с 22 по 27 сентября, со сценарием сильного землетрясения в Рустави участвовало более 1000 человек - разные поисково-спасательные группы, наблюдатели и эксперты из 24 стран- членов и стран-партнеров НАТО, а также различных международных организаций реагирования на стихийные бедствия.
На официальной церемонии закрытия учений отметившимся в них своей профессиональной подготовкой участникам, в том числе и членам спасательной команды МЧС Армении, были вручены грамоты.
Глава армянской делегации, директор Спасательной службы МЧС республики, генерал-майор Сергей Азарян также от имени МЧС Армении вручил грамоты иностранным участникам учений.
Начиная с 2000 г. эти учения по счету 14-ое крупное мероприятие такого рода, организованное Евроатлантическим координационным центром реагирования на стихийные бедствия и катастрофы (EADRCC). Напомним, что в 2010 г. крупномасштабные учения «Армения 2010» были организованы НАТО в Армении.