Առաջիկա նախագահական ընտրություններում Հայ ազգային կոնգրեսի թեկնածուն կլինի ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը: Այդ մասին գրում է «Ժամանակ» թերթը։
«Առաջիկայում ԲՀԿ քայլերից կախված կլինի այս տեղեկության հանրայնացումը: ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի որոշմամբ` ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի` նախագահի թեկնածության առաջադրման դեպքում ՀԱԿ-ը կամ ընդհանրապես հանդես չի գա սեփական թեկնածուով՝ աջակցելով Ծառուկյանին, կամ ՀԱԿ թեկնածուն երկրորդ փուլում կաջակցի Ծառուկյանին:
Ի դեպ, ԲՀԿ-ի հետ համագործակցող քաղաքական ուժերն ու գործիչներն այս շրջանում քննարկում են ամեն գնով նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլին հասնելու հնարավոր բոլոր ուղիները: Ըստ այդմ, որոշվել է քաղաքական դաշտը տրոհելու եւ երկրորդ փուլն անխուսափելի դարձնելու համար հնարավորինս շատ թեկնածուներով մասնակցել ընտրություններին եւ երկրորդ փուլում պաշտպանել ԲՀԿ թեկնածու Գագիկ Ծառուկյանին»,- գրում է «Ժամանակը»:

На предстоящих в феврале 2013 года выборах президента Армении кандидатом от Армянского национального конгресса будет координатор Центрального офиса АНК, глава его парламентской фракции Левон Зурабян. Об этом сообщает газета «Жаманак».
«Оглашение данной информации зависит от шагов партии «Процветающая Армения» в ближайшее время. Согласно решению лидера АНК Левона Тер-Петросяна, в случае выдвижения председателя «ПА» Гагика Царукяна Армянский национальный конгресс либо вообще не выступит с собственным кандидатом, поддержав его, либо кандидат от АНК поддержит Царукяна во втором туре.
Кстати, сотрудничающие с «ПА» политические силы и деятели в этот  период обсуждают, как всеми возможными путями добиться проведения второго тура президентских выборов. В этом контексте принято решение с целью внесения раскола на политическом ландшафте и достижения неизбежности второго тура участвовать в выборах с максимально большим количеством кандидатов и во втором туре поддержать Гагика Царукяна», - пишет «Жаманак».