2011 եւ 2012 թ.թ. Հայաստանում որեւէ կեղծ դեղ չի հայտնաբերվել, թեեւ իրականացվել են լուրջ ուսումնասիրություններ: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը; Նա հերքեց պատգամավոր Մանվել Բադեյանի այն հայտարարությունը, թե շուկայում դեղերի 80%-ը կեղծ են:
Ըստ Դ. Դումանյանի՝ հանրապետություն մտնող բոլոր դեղերի նկատմամբ էլ վերահսկողություն է իրականացվում: Ինչ վերաբերում է հայրենական դեղարտադրությանը, ապա, ըստ նախարարի, այն  ապահովում է ներքին շուկայի 5-7%-ը, ինչը շատ փոքր թիվ է:
Դ. Դումանյանն ասաց, որ հարկավոր է մատչելի դարձնել դեղներկրումը, որպեսզի շատ ծախսեր չկատարվեն (այդ ծախսերն այնուհետ արտահայտվում են դեղի գնի մեջ): Որոշ կարեւոր դեղեր չեն վերագրանցվում այն պատճառով, որ պահանջարկը փոքր է, ուստի խոշոր ֆիրմաները շահագրգռվածություն չունեն վերագրանցման համար ծախսեր կատարելու: Ըստ  ՀՀ օրենսդրության՝ 5 տարին մեկ հարկավոր է դեղը վերագրանցել: Բայց քանի որ չգրանցված դեղերի նկատմամբ պահանջարկը պահպանվում է, դրանք հանրապետություն են ներկրվում անհատների կողմից: Սա էլ իր հերթին նպաստում է «պայուսակային» մեթոդով դեղերի ներկրմանը, որի նկատմամբ բավարար վերահսկողություն չի իրականացվում:

YEREVAN. – No counterfeit drugs were discovered in Armenia in 2011 and 2012, Health Minister Derenik Dumanyan stated Friday at joint session of National Assembly standing committees.
As per the Minister, all medical drugs entering the country are controlled, and domestic pharmaceutical manufacturing comprises solely 5-7 percent of the local market.
Dumanyan said importing of drugs needs to be affordable so that too many expenses are not made. Some key drugs are not re-registered because the demand is small, and therefore large companies have no interest in spending on re-registration.
Pursuant to Armenia’s law, drugs must be re-registered in the country once every five years. But since the demand for non-registered drugs continues, they are imported into the country by individuals. And this, in its turn, adds to the drugs’ “luggage”-method importing, which is not controlled sufficiently.