Ռուսաստանն ակնկալում է, որ առաջիկայում Իրանին ռազմական հարված չի հասցվի: Այդ մասին այսօր` սեպտեմբերի 28-ին, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Սերգեյ Ռյաբկովը:
«Մենք հույս ունենք, որ մինչեւ տարեվերջ, նաեւ` նոր տարում, Իրանին ռազմական հարված չի հասցվի: Ռազմական առճակատմանն ուղղված ցանկացած քայլ միայն հօդս կցնդեցնի այն հույսերը, որ հնարավոր է պայմանավորվել իրանական միջուկային ծրագրի խնդիրների շուրջ», -ասել է նա:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչը նաեւ նշել է, որ ընդլայնվող պատժամիջոցները խանգարում են բանակցային գործընթացին: Նրա խոսքով`Ռուսաստանին, ցավոք, չեն լսում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ռուս նախարարի տեղակալը նաեւ նշել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է որքան հնարավոր է շուտ անցկացնել Իրանի հետ վեցյակի հերթական բանակցությունները: Նա ավելացրել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է հանդիպումն անցկացնել առանց ձգձգելու, հենց հոկտեմբերին:
Սեպտեմբերի 27-ին վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ում, հայտարարել էր, որ Իրանի կողմից ուրանի հարստացման ծրագրի աշխատանքների 90%-ի ավարտը պետք է դառնա այն «կարմիր գիծը», որի հատումը պետք է հանգեցնի միջազգային հանրության խիստ արձագանքին: Նեթանյահուն հայտնի է որպես Իրանի դեմ կտրուկ գործողությունների կողմնակից: Վերջին հարցազրույցում նա աշխարհին համոզում էր, որ իրանական ռազմամիջուկային ծրագրի չեզոքացման համար հաշվված ամիսներ են մնում եւ կոչ էր անում սահմանել «կարմիր գծերը»:

Россия рассчитывает, что в ближайшее время военного удара по Ирану не будет. Об этом заявил 28 сентября журналистам замглавы МИД России Сергей Рябков.
«Мы рассчитываем, что никакого удара по Ирану не будет ни до конца года, ни в новом году. Любой шаг к военной конфронтации только разрушит появляющиеся надежды, что все-таки договориться по проблемам, связанным с иранской ядерной проблемой, получится», - сказал он. Представитель внешнеполитического ведомства России также отметил, что санкции, которые продолжают расширяться, мешают переговорному процессу. По его словам, Россию, к сожалению, не слышат, передает РИА Новости.
Российский замминистра также отметил, что Россия желает провести очередной раунд переговоров шестерки с Ираном как можно быстрее. «Мы считаем, что нужно договариваться о времени и месте проведения такого раунда», - сказал он, добавив, что Россия желает провести встречу не затягивая, прямо в октябре. «Мне сложно судить, как на все это могут влиять предвыборные графики в разных странах, хотелось бы, чтобы они не влияли. Переговорный процесс в любом случае нужно продолжать, независимо от исхода выборов в Иране и США», - отметил он.
27 сентября премьер-министр Биньямин Нетаньяху, выступая в ООН, заявил, что завершение Ираном 90% работ по урановой программе должно стать той «красной линией», пересечение которой должно повлечь за собой жесткую реакцию международного сообщества. Нетаньяху известен как сторонник решительных действий против Ирана вплоть до применения силы, в том числе в одностороннем порядке. В последних интервью он убеждал мир в том, что для нейтрализации иранской военно-ядерной программы остаются считанные месяцы, и призывал определить «красные линии».