2013թ պետական բյուջեի նախագծի տրիլիոնանոց ցուցանիշների ետեւում թաքնված է չափազանց տխուր մի պատկեր: Այդ մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» թերթը։
«Նույնիսկ կառավարությունն է արձանագրել, որ Հայաստանում հաջորդ տարի նվազելու է ծնունդների եւ աշակերտների թիվը:
Կառավարության կանխատեսմամբ, աշակերտների ընդհանուր թիվը հաջորդ տարի լինելու է 365.6 հազար` այս տարվա 372.4 հազարի փոխարեն: Ծնունդների թիվն այս տարվա համեմատ նվազելու է մոտ 1300-ով: Կանխատեսվում է, որ կնվազի նաեւ զորակոչիկների թիվը: Նվազումների «շնորհիվ», 2013 թվականի բյուջեի նախագծով մի քանի հարյուր միլիոն դրամի խնայողություններ են նախատեսվում: Չնայած դրան, բյուջետային հատկացումներն առողջապահության եւ կրթության բնագավառներում ավելացել են: Դա, նախ, պայմանավորված է «Եկամտային հարկի մասին» օրենքի գործողության մեջ մտնելով, ինչի արդյունքում այդ բնագավառների բյուջետային աշխատողների աշխատավարձերին գումարվելու է նոր հարկը, որը, սակայն, անմիջապես էլ ետ է գանձվելու: Չնչին ավելացումներն էլ նախատեսված են նրանով, որ 2013 թվականին նվազագույն աշխատավարձը 32.5 հազար դրամից դառնալու է 35 հազար դրամ»,- գրում է «Հայկական ժամանակը»:

За впечатляющим проектом государственного бюджета Армении на 2013 год сокрыта весьма грустная картина. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
«Даже правительство страны констатировало, что в Армении в следующем году сократится показатель рождаемости и число школьников. По прогнозам правительства, общее число школьников в следующем году составит 365.6 тысяч вместо 372.4 тысяч в текущем году. Рождаемость по сравнению с текущим годом сократится примерно на 1300. Прогнозируется, что сократится также число призывников. Благодаря «сокращению», по проекту бюджета на 2013 год ожидается «сэкономить» несколько сотен миллионов драмов. Несмотря на это, бюджетные средства на сферу здравоохранения и образования увеличатся. Это, во-первых, обусловлено вхождением в силу закона «О подоходном налоге», в результате чего на зарплаты бюджетных работников указанных сфер распространится новый налог. Незначительные повышения обусловлены тем, что в 2013 году минимальная зарплата составит 35 тысяч драмов вместо нынешних 32,5 тысяч драмов», - пишет газета.