Իրանի հետ էներգետիկ համատեղ ծրագրերը շարունակում են Հայաստանի համար գերակա ու առաջնահերթ մնալ: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտարարեց ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արա Սիմոնյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝  Իրանի շուրջ զարգացումները եւ դրանց տնտեսական հետեւանքները չէին կարող ազդեցություն չթողնել հայ-իրանական ծրագրերի իրականացման տեմպերի վրա: Առավել եւս՝ այդ ծրագրերը խոշոր ֆինանսական հատկացումներ են պահանջում: Այսպես՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցումը կարժենա 300 մլն դոլար, ու ֆինանսավորումն ամբողջությամբ իրականացնում է իրանական կողմը: Այս պահին մոտ 10 մլն դոլար է ծախսվել գեոֆիզիկական եւ գեոտեխնիկական աշխատանքների համար:
Ըստ . Սիմոնյանի՝ հոկտեմբերի 22-25-ին Հայաստանում տեղի կունենա հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ նիստ, որտեղ կկոնկրետացվեն շինարարության սկսման ժամկետները:

YEREVAN.- Joint energy programs with Iran are a priority for Armenia, Deputy Energy Minister Ara Simonyan said in the parliament on Saturday.
He stressed that developments over Iran and economic consequences affected implementation of Armenia-Iran programs. Moreover, the programs will require more financial resources. The construction of Meghri hydro power station will cost $300 million and will be fully funded by the Iranian side. About $10 million have been already spent on geophysical and geotechnical survey operations.
Simonyan informed about a joint meeting of Armenian-Iranian inter-government committee scheduled for October 22-25 in Armenia. The sides will specify the start date for construction of hydro power station.