Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության երբեմնի ազդեցիկ գործիչ Բո Սիլայը զրկվել է խորհրդարանի պատգամավորի լիազորություններից, ինչը հնարավոր է դարձնում նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը:
Բո Սիլայը, որը մեկ տարի առաջ ամենաբարձր պաշտոններն էր զբաղեցնում, սեպտեմբերի 28-ին հեռացվել է Կոմունիստական կուսակցության շարքերից: Նրան մի քանի մեղադրանք է ներկայացվել, այդ թվում` կաշառքի ստացում եւ լիազորությունների գերազանցում:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ կնոջ` Գու Կայլայի հետ կապված սկանդալից հետո, ով մեղավոր էր ճանաչվել բրիտանացի գործարար Նիլ Հեյվուդի կանխամտածված սպանության մեջ եւ դատապարտվել մահապատժի, Բո Սիլայը հեռացվել էր կուսակցության կոմիտեի քարտուղարի պաշտոնից, գրում է gazeta.ru-ն:
Նաեւ պարզվել էր, որ փոխքաղաքապետ, քաղաքի ոստիկանապետ Չունցին Վան Լիցզյունը դատապարտվել է 15 տարվա բանտային կալանքի. հենց նա էր զբաղվում Գու Կայլայի գործով:
Հունվարի 18-ին Վան Լիցզյունը Բոյին հայտնել էր Գու Կայլայի մասնակցությունն ապացուցող փաստերի մասին, սակայն վերջինս չէր ցանկացել լսել եւ նրան դուրս էր վռնդել իր աշխատասենյակից:

Некогда влиятельный деятель Коммунистической партии Китая Бо Силай лишен полномочий депутата парламента страны – Всекитайского собрания народных представителей. Этот шаг делает возможным уголовное преследование политика.
28 сентября Бо Силай, которому еще год назад прочили самые высокие посты в правительстве, был исключен из Коммунистической партии. Ему предъявлено несколько обвинений, включая получение взяток и превышение полномочий.
Ранее стало известно, что после скандала с его женой Гу Кайлай, которая была признана виновной в предумышленном убийстве британского бизнесмена Нила Хейвуда и приговорена к смертной казни, Бо Силай был снят с должности секретаря парткома, сообщает «Газета.Ru».
Также выяснилось, что вице-мэр и глава полиции города Чунцин Ван Лицзюнь был приговорен судом к 15-летнему тюремному заключению. Именно он занимался расследованием дела Гу Кайлай. Уже к Новому году следствие имело в общих чертах представление об обстоятельствах гибели британца. 18 января Ван Лицзюнь сообщил Бо Силаю об имеющихся у него доказательствах причастности Гу Кайлай к смерти Хейвуда, однако Бо не стал слушать Вана и выгнал его из своего кабинета.