Սանկտ Պետերբուրգի սերվիսի եւ տնտեսագիտության պետական ակադեմիայի ռեկտոր Ալեքսանդր Վիկտորովին սպանողներն ստացել են 1 միլիոն ռուբլի: Ընդ որում, մարդասպանը 600 հազար ռուբլին անմիջապես ծախսել է` մեքենա է գնել: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել են Պետերբուրգի իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները:
Հանցագործների ձերբակալման համար համատեղ աշխատանք է տարվել Պետերբուրգի եւ Լենշրջանի քննչական կոմիտեների եւ ԱԴԾ-ի հետ: Տղամարդիկ չեն իմացել, որ իրենց հետեւում են: Սպանության մեղադրանքով ձերբակալվել է Կեմերովոյի բնակիչ, 1974 թվականին ծնված Անդրեյ Ելիսեեւը, իսկ որպես կատարողներ են հանդես գալիս պետերբուրգցի Վյաչեսլավ Մակարովը (1980 թ.) եւ Լենշրջանի բնակիչ Վիտալի Կովալյովը (1974 թ.):
Հայտնի է նաեւ, որ սպանության նախապատրաստումն սկսվել է օգոստոսի 22-ին: Սեպտեմբերի 30-ին Պետերբուրգում բռնել են ռեկտոր Ալեքսանդր Վիկտորովի սպանության կասկածյալին: Ենթադրյալ մարդասպանի հետ ձերբակալել են նաեւ պատվիրատուին եւ մարդասպանի օգնականին: Ձերբակալված բոլոր քաղաքացիները նախկինում քրեական պատասխանատվության են ենթարկվել տարբեր հանցագործությունների համար: Իսկ ենթադրյալ մարդասպանին դատել էին պատվիրված սպանության համար:
Ինչպես նշում է «Ռոսբալտը», ուժային կառույցների ներկայացուցիչները հրաժարվել են նշել սպանության պատճառները, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, նրանց հայտնի է սպանության դրդապատճառները: Վիկտորովի այրին գտնվում է ոստիկանության պաշտպանության ներքո:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, Վսեվոլոժկոյում քաղաքից դուրս իր տան մոտ հրաձգության էր ենթարկվել Սանկտ Պետերբուրգի սերվիսի եւ տնտեսագիտության համալսարանի ռեկտոր Ալեքսանդր Վիկտորովը: Վիրավորվել էր նաեւ նրա կինը: Մարդապանին բռնել չէր հաջողվել: Ոստիկաններն այդ հանցագործությունը կապել էին տուժածի մասնագիտական գործունեության հետ:

За убийство ректора Санкт-Петербургской государственной академии сервиса и экономики Александра Викторова исполнители получили 1 млн рублей. Причем 600 тыс. из этих денег киллер сразу же потратил - купил себе автомобиль. Об этом на встрече с журналистами сообщили представители правоохранительных органов Петербурга.
Для задержания преступников была проведена совместная работа следственного комитета по Петербургу и Ленобласти и ФСБ. Мужчины не знали, что за ними ведется слежка, и задержание стало для них шоком. По подозрению в убийстве задержан житель Кемеровской области Андрей Елисеев 1974 года рождения, а как исполнители убийства по делу проходят петербуржец Вячеслав Макаров (1980 г.р.) и житель Ленобласти Виталий Ковалев (1974 г.р.),
Известно также, что подготовка к убийству началась 22 августа. 30 сентября в Петербурге поймали подозреваемого в убийстве ректора Александра Викторова. Вместе с предполагаемым киллером также задержали возможного организатора преступления и помощника киллера. Всех задержанных граждан ранее привлекали к уголовной ответственности за различные преступления. А мужчину, который, как полагают следователи, является киллером, судили за «заказное» убийство. Заказчик убийства пока не найден.
Как отмечает «Росбалт», представители силовых структур отказались назвать причины убийства, но, по всей видимости, мотивы преступления им уже известны. Вдова Викторова находится под защитой полиции.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 5 сентября возле своего загородного дома во Всеволожске был застрелен ректор Санкт-Петербургского Университета сервиса и экономики Александр Викторов. Была ранена также его жена. Убийцу по горячим следам задержать не смогли. Полицейские связали это преступление с профессиональной деятельностью потерпевшего.