Չեխիայում նշանակվել են երկրի պատմության մեջ առաջին ուղիղ ընտրությունները: Ընտրությունները տեղի կունենան 2013 թ-ի հունվարի 11 եւ 12-ին: Այս մասին հոկտեմբերի 1-ին հայտնել է չեխական խորհրդարանական վերին պալատի ղեկավար Միլան Շտեխը:
Եթե թեկնածուներից ոչ ոք չհավաքի քվեարկած ձայների կեսից ավելին, ապա երկու շաբաթ անց տեղի կունենա քվեարկության երկրորդ փուլը: Երկրի նախագահի պաշտոնում երկու հնգամյա փուլ ղեկավարելուց հետո Չեխիայի ներկայիս նախագահ Վացլավ Կլոուսը հրաժարական է տալիս, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Մինչեւ հիմա Չեխիայի նախագահին ընտրել են երկու պալատների պատգամավորները: Այս տարի օրենք է ընդունվել նախագահի ուղիղ ընտրության մասին:

В Чехии назначена дата первых в истории страны прямых президентских выборов. Они состоятся 11 и 12 января 2013 года. Об этом сообщил 1 октября глава верхней палаты чешского парламента Милан Штех.
Если ни один из кандидатов не наберет больше половины поданных голосов, через две недели состоится второй тур голосования. Нынешний президент Чехии Вацлав Клаус уходит в отставку – после двух пятилетних сроков во главе государства, сообщает радио «Свобода».
До сих пор президента Чехии избирали депутаты обеих палат парламента. В этом году был принят закон о прямых выборах президента.