Հաքերները գրոհել են ԱՄՆ-ի Սպիտակ տան համակարգչային ցանցը, սակայն մասնագետները հաջողությամբ դիմագրավել են հարձակմանը, եւ տեղեկատվության արտահոսք չի եղել:
Հարձակման ժամանակ կիրառվել է էլեկտոնային կեղծ նամակների զանգվածային ուղարկումը, հայտնում է AP-ն` վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Ըստ The Washington Free Beacon կայքի` հարձակումն իրականացրել են Չինաստանի կառավարության հետ կապ ունեցող մի խումբ հաքերներ, գրում է «Նովիե իզվեստիան»:
Ինչպես լրագրողներին հայտնել է ԱՄՆ-ի նախագահի մամլո քարտուղար Ջեյ Քարնին, պետության ղեկավարի  նստավայրի ներքին ցանցը հատուկ համակարգերով է համալրված, որոնք թույլ են տալիս պայքարել նման սպառնալիքների դեմ:
Ինչպես գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, Սպիտակ տանը կիբեռանվտանգության հարցը վաղուց համարում են ամենաառաջնայիններից մեկը: Արդեն նախագահի հրամանագրի նախագիծ կա պատրաստված, որը մասնավոր ընկերությունների համար համակարգիչները հարձակումներից պաշտպանելու չափանիշներ է սահմանում:

На компьютерную систему Белого дома в США совершена хакерская атака, но ее успешно отразили, и утечки данных не произошло.
Причем нападение, которое специалисты Белого дома вовремя заметили и нейтрализовали, было совершено на незасекреченную часть системы. В ходе кибератаки использовалась техника «направленного фишинга» - рассылка поддельных электронных писем, сообщает AP со ссылкой на свои источники.
Кибератаку, по данным сайта The Washington Free Beacon, провела группа хакеров, связанная с правительством Китая, пишет «Новые Известия».
Как сообщил журналистам пресс-секретарь президента США Джей Карни, сеть внутри резиденции главы государства оснащена специальными системами, которые позволяют бороться с подобными угрозами. Карни уточнил, что хакерам не удалось украсть или уничтожить какие-либо данные.
Как пишет ИТАР-ТАСС, в Белом доме проблему кибербезопасности давно считают одной из приоритетных. Там уже подготовлен проект исполнительного указа президента, который введет для частных компаний стандарты по защите своих компьютеров от кибератак. Предприниматели будут обязаны не просто сами защищать себя от возможных нападений со стороны хакеров или вирусных атак, но делать это по специально разработанным властями стандартам.