«Թուրքերն Էրդողանին փառաբանում են որպես աշխարհի մեծ ֆյուրեր»,- գրում է գերմանական «Welt» պարբերականը՝ անդրադառնալով Էրդողանի հաղթանակին, երբ վերջինս սեպտեմբերի 30-ին երրորդ անգամ վերընտրվեց «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության ղեկավար:
«Ինչպիսին Թուրքան կար ժամանակին, այսօր գրեթե դարձել է ճիշտ հակառակը: 2000- ականներին Թուրքիայի գերնպատակը Եվրամիությանն անդամակցելն էր: Իսկ այս անգամ իր երկուսուկես ժամանոց ճառում Էրդողանը մեկ անգամ էլ չհիաշատակեց ԵՄ-ի մասին: Թուրքիայի իշխանամետ, այսինքն՝ իսլամական կողմնորոշում ունեցող լրատվամիջոցները հպարտությամբ տեղեկացնում էին, որ Էրդողանի վերընտրման ժամանակ ներկա էր ավելի քան 200 օտարերկրյա պատվիրակ: Սակայն, պետք է նշել, որ միակ ներկայացուցիչը, ով մուսուլմանական երկրից չէր՝ Գերմանիայի նախկին կանցլեր Գերհարդ Շրյոդերն էր: Նա էլ հանդես էր գալիս «Ադամի ու Եվայի ադամաթզի տերեւով», -գրում է գերմանական թերթն ու եզրակացնում, որ նման ձեւով գերմանացի ներկայացուցիչը ծածկվում է, ասելով, որ ԵՄ առանձին ձեւով ներկայացված չի եղել: Թերթը համոզմունք է արտահայտում, որ այս ամենով Թուրքիան շարունակում է մեղադրանքները եվրոպական կողմին՝ կապված  ԵՄ-ում Կիպրոսի հունական հատվածի նախագահության հետ:
«Էրդողանը ցանկանում է դառնալ ողջ աշխարհի, կամ էլ միայն իսլամական աշխարհի ֆյուրեր: Արդյոք դա նրան կհաջողվի, ժամանակը ցույց կտա: Բայց որ նա Թուրքիայի ֆյուրերն է եւ մոտ ապագայում էլ կմնա իր գահին, այս հարցում ինքը՝ Էրդողանը, անգամ մի կասկած չունի: Արդեն իսկ Էրդողանը նշում է, որ դեռ  2023 թ-ին , Աթաթուրքի կողմից Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման 100 ամյակին, ինքն է լինելու իշխանության գլխում: Նման կերպ Էրդողանը ուզում է ասել, որ ինքը՝ որպես նոր Աթաթուրք, երկիրը մոդեռնիզացնում է, եւ որպես նոր սուլթան՝ թուրքերին ու իսլամը հաղթանակով առաջ է տանում դեպի Արեւմուտք»,-գրում է թերթը:

Турки восхваляют Эрдогана, как «большого фюрера» мира. Об этом пишет немецкая Welt , касаясь  переизбрания Эрдогана уже в третий раз лидером Партии справедливости и развития.
Издание отмечает кардинальные изменения Турции. «В 2000-ые годы сверхцелью Турции было  членство в Евросоюзе. А на этот раз в своей речи, продлившейся 2,5 часа, Эрдоган ни разу  не упомянул ЕС. Проправительственные, то есть имеющие  исламскую ориентацию, средства массовой информации Турции с гордостью сообщали,  что во время переизбрания Эрдогана  присутствовали более 200 иностранных делегатов.  Но необходимо отметить, что единственным гостем не из мусульманской страны  был экс-канцлер Германии Герхард Шредер», - пишет немецкая газета  и заключает, что немецкий представитель, таким образом, хитрит, говоря, что  ЕС не был представлен  отдельно. Газета выражает уверенность, что это демонстрация упрека в связи с председательством Кипра в ЕС.
«Эрдоган желает стать  фюрером всего мира или только исламского мира.  Удастся ли это ему, покажет время. Но то, что он – фюрер Турции и останется на  своем троне в ближайшем будущем, в этом сам Эрдоган  нисколько не сомневается.  Уже  сам Эрдоган отмечает, что и  в 2023 году, в 100-летие основания Ататюрком Турции, он будет во главе власти.  Подобным образом Эрдоган хочет сказать,  что он, как новый Ататюрк, модернизирует страну и как новый султан  ведет вперед   с победой турок и ислам  на Запад», - пишет газета.