Ռուսաստանի ընդդիմադիր վերնախավի ամենաճանաչված ներկայացուցիչը Քսենիա Սոբչակն է:
Այդ են վկայում Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի անցկացրած հարցման արդյունքները: Նրան գիտեն գրեթե բոլորը, բայց նրա գործունեությունը հիմնականում բացասական արձագանքի է արժանանում:
Լրագրողուհու մասին «լավ տեղեկացված» են պատասխանողների 58%-ը, ինչ-որ բան լսել են 34%-ը, չեն ճանաչել միայն 7%-ը:
Սակայն Սոբչակի քաղաքական գործունեության մասին գիտեն միայն 21%-ը, 57%-ը լսել են նման բան: Դրան դրական են վերաբերվում 17% -ը, անտարբեր են 39%-ը: Ռուսաստանցիների գրեթե կեսը (44%) բացասաբար են վերաբերվում Սոբչակի քաղաքական գործունեությանը, հայտնում է rbc-ն:
Հայտնիությամբ երկրորդը լրագրող Լեոնիդ Պարֆյոնովն է. նրան «լավ ճանաչում են» 29% -ը, 38%-ը ինչ-որ բան լսել են նրա մասին: Նրա քաղաքական գործունեության մասին գիտեն պատասխանողների 16%-ը, 51%-ը լսել են այդ մասին, 40%-ը լրագրողի գործունեությանը դրական ե վերաբերվում:
Երրորդ եւ չորրորդ հորիզոնականում գրողներ Բորիս Ակունինը եւ Դմիտրի Բիկովն են: Սակայն եթե առաջինին լավ ճանաչում են 20%-ը, ապա երկրորդին` 8%-ը: Ակունինի մասին լսել են 36%-ը, Բիկովի մասին` միայն 26%-ը: Գրողների քաղաքական գործունեությանը հավանություն են տվել համապատասխանաբար 31% եւ 28%-ը, բացասական են վերաբերվում` 13% եւ 15%-ը:

Самым узнаваемым представителем протестной творческой элиты России является Ксения Собчак. Об этом свидетельствуют итоги опроса, проведенного Всероссийским центром изучения общественного мнения (ВЦИОМ) 15-16 сентября. О ней знают практически все, однако ее деятельность в основном вызывает негатив.
О журналистке «хорошо осведомлены» 58% респондентов, что-то слышали о телеведущей 34% граждан, а впервые о ней узнали только 7% опрошенных.
Однако о политической деятельности К.Собчак знают только 21% респондентов, 57% слышали о таком увлечении журналистки. Скорее положительно к этому относятся 17% граждан, безразлично - 39% опрошенных. Однако почти половина россиян (44%) негативно оценивают политдеятельность К.Собчак, сообщает РБК.
Следующим по популярности оказался журналист Леонид Парфенов: «хорошо знают» гражданского активиста 29% россиян, еще 38% «что-то слышали» о нем. О его политической деятельности осведомлены 16% россиян, 51% сограждан слышали об этом, 40% опрошенных относятся к деятельности журналиста скорее положительно.
На третьей и четвертой строчках оказались писатели Борис Акунин и Дмитрий Быков. Однако если первого литератора хорошо знают 20% россиян, то второго - только 8%. Про Б.Акунина слышали 36% респондентов, а про Д.Быкова - только 26%. Политическую деятельность писателей одобряют 31% и 28% опрошенных соответственно, отрицательно к ней относятся 13% и 15%.