Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններից հետո Վրաստանի հայաբնակ տարածաշրջանում` Սամցխե-Ջավախեթիայում ( Ջավախք) կարելի է քաղաքացիական աշխուժացման հույս ունենալ: NEWS.am-ի թղթակցին նման տեսակետ է հայտնել Կովկասի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը`մեկնաբանելով Վրաստանի հոկտեմբերի 1-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքները:
Ըստ Մինասյանի`  Ջավախքում քվեարկության արդյունքների պատկերը, որտեղ հաղթել է ընդդիմություն դարձող Սահակաշվիլիի կուսակցությունը, պայմանավորված է նրանով, որ հայկական կուսակցություններին եւ շարժումներին նրա իշխանության օրոք չի թույլատրվել մուտք գործել իրական քաղաքականություն: Այստեղից էլ տեղի բնակչության անտարբերությունը համահանրապետական նշանակության դեպքերի նկատմամբ: «Բացի դրանից,  այլ շրջանների համեմատությամբ, այն կառավարության կողմից ավանդաբար ավելի ուժեղ է վերահսկվում»,- ընդգծել է փորձագետը:
«Վաղ է խոսել այն մասին, թե ինչ ուղղղություն կորդեգրի Իվանիշվիլին վրացահայերի հանդեպ: Կարելի է սպասել որոշ աշխուժացում, հաշվի առնելով, որ նա մի քանի անգամ հանդիպել է հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Սակայն դրանից հեռու գնացող եզրահանգումներ անելը վաղ է», – ավելացրել է Սերգեյ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, ոչ ներկայումս Վրաստանում իշխանափոխության գործընթաց է տեղի ունենում: Մեկ ժամ առաջ նախագահ Սահակաշվիլին ընդունել էր իր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության պարտությունը եւ հայտարարել ընդդիմություն դառնալու մասին:

После парламентских выборов в Грузии можно надеяться на активизацию гражданского общества в армянонаселенном регионе Грузии Самцхе-Джавахетия (Джавахк). Такое мнение выразил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян, комментируя предварительные итоги парламентских выборов в Грузии 1 октября.
По мнению Минасяна, картина итогов голосования в Джавахке, где в отличие от большинства регионов победила уходящая в оппозицию партия Саакашвили, связана с тем, что армянские партии и движения при его власти не пропускались в реальную политику. Отсюда и апатия у местного населения к политическим мероприятиям общереспубликанского значения. «Кроме того, в сравнении с другими регионами, этот традиционно контролировался правительством сильнее, что расширяло возможности контроля за исходом выборов», – подчеркнул эксперт.
«Рано говорить о том, какой курс изберет Иванишвили в отношении грузинских армян. Можно ожидать какой-то активизации, учитывая, что он несколько раз встречался с представителями армянской общины. Но делать из этого далеко идущие выводы пока преждевременно», – добавил Сергей Минасян.
Напомним, что в настоящее время в Грузии запущен процесс передачи власти. Чуть более часа назад президент Саакашвили признал поражение своей партии «Единое национальное движение» и заявил о ее уходе в оппозицию.