Թուրքական ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը անվստահության քվե է ներկայացրել ԱԳՆ-ի ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուին` նրան մեղադրելով վտանգավոր եւ ռիսկային արտաքին քաղաքականություն վարելու եւ փաստերը թուրք հասարակայնությունից քողարկելու մեջ:
Փաստաթղթում նշվում է, որ կուսակցության անդամները եւ պատգամավորները չեն կարողացել թափանցել սիրիական փախստականների Հաթայ նահանգի ճամբար` չնայած եղած թույլտվությանը, հայտնում է «Today’s Zaman» թերթը` վկայակոչելով Anadolu գործակալությանը:
Փաստաթղթում նաեւ նշվում է, որ ենթադրությունն այն մասին, թե ճամբարը ծառայում է որպես Սիրիական ազատ բանակի գրասենյակ, ճիշտ է եղել:
Անվստահության քվեի եւս մեկ պատճառ է Հայաստանի նկատմամբ քաղաքականությունը: Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Հայաստանի հետ ստորագրված արձանագրությունները խնդիրներ են առաջացրել Ադրբեջանի հետ եւ այդպես էլ ուժի մեջ չեն մտել:
Ընդդիմությունը կարծում է, որ վտանգավոր արտաքին քաղաքականությունը, Մերձավոր Արեւելքի վրա ազդեցության ուղիների որոնումը եւ ԵՄ-ից հեռացումը հանգեցրել են նրան, որ Թուրքիայի ազգային անվտանգությունը սպառնալիքի տակ է հայտնվել:

Оппозиционная Народно-республиканская партия Турции официально выразила вотум недоверия главе МИД Ахмету Давутоглу, обвинив его в проведении опасной и рискованной внешней политике и сокрытии фактов от турецкой общественности.
В преамбуле документа указывается на то, что члены партии и депутаты не смогли попасть на территорию лагеря сирийских беженцев в провинции Хатай, несмотря на полученное разрешение, сообщает газета «Today`s Zaman» со ссылкой на агентство Anadolu.
Согласно документу, предположения о том, что лагерь служит в качестве штаб-квартиры так называемой Свободной сирийской армии, оказались правдой.
Еще одной причиной для вотума недоверия послужила политика в отношении Армении. В документе подчеркивается, что протоколы, подписанные с Арменией вследствие недостаточной предварительной работы, вызвали проблемы с Азербайджаном и так и не вступили в силу.
Оппозиция считает, что рискованная внешняя политика, поиск сферы влияния на Ближнем Востоке и отход от ЕС, привели к тому, что национальная безопасность самой Турции оказалась под угрозой.