Վեներա մոլորակի մթնոլորտում անսովոր սառը հատված է հայտնաբերվել։ Այն գտնվում է 125 կմ բարձրության վրա, իսկ ջերմաստիճանը կազմում է մոտ մինուս 175 աստիճան՝ ըստ Ցելսիուսի։ Հետազոտողներին հայտնագործությունը հետաքրքրել է հատկապես այն բանի պատճառով, որ նշված տարածքում ջերմաստիճանն ավելի ցածր է, քան՝ Երկրի մթնոլորտում երբեւէ գրանցված ջերմաստիճանի նվազագույնը։ Սա այն դեպքում, երբ Երկիր մոլորակն ավելի հեռու է Արեգակից, քան Վեներան։ Մասնագետները Journal of Geophysical Research գիտական ամսագրում լույս տեսած հոդվածում (ավելի հակիրճ նկարագրված է Եվրոպական տիեզերական գործակալության կայքում ) նշում են, որ հայտնաբերված սառը տարածքը գտնվում է երկու ավելի ջերմ տարածքների միջեւ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Лента.Ру»-ն, հետազոտողները Վեներայի մթնոլորտից տվյալներ ստանալու համար օգտագործել են Venus Express արբանյակը, որը դիտարկումն իրականացրել է Վեներայի «տերմինատոր» հատվածում։ Գիտնականներն այսպես են անվանել Վեներայի լուսավոր եւ խավար հատվածների բաժանման գոտին։

В атмосфере Венеры ученые обнаружили необычную холодную область. Слой располагается на высоте 125 километров, и его температура достигает минус 175 градусов Цельсия.
По словам исследователей это много ниже известных температурных минимумов в земной атмосфере - это при том, что у Венеры очень плотная атмосфера, и она располагается к Солнцу ближе, чем Земля. Ученые подчеркивают, что холодный слой находится между двумя более теплыми. Статья ученых опубликована в журнале Journal of Geophysical Research, а ее краткое изложение приводится  на сайте Европейского космического агентства (ESA).
Как пишет «Лента.Ру», для получения данных о температуре венерианской атмосферы исследователи использовали спектрометр на борту зонда Venus Express. Наблюдения велись в терминаторе - так называется регион, отделяющий освященную сторону планеты от ночной.
На основании информации о давлении ученые смогли получить информацию о распределении температур в атмосфере планеты. Ученые говорят, что при такой низкой температуре углекислый газ должен замерзать. Как следствие, должны образовываться облака с очень высоким альбедо (отражающей способностью). Действительно, Venus Express наблюдал такие необычайно яркие облака.