Ռուսաստանը ժողովրդավարացման զարգացման պատմության մեջ բացառիկ պահում է, եւ հստակ բարեփոխումների պահանջ ունի: Այս մասին նշված է ԵԽԽՎ Ռուսաստանի մասին ամբողջական զեկույցում, որը վերջին յոթ տարում առաջինն է: Զեկույցը պատրաստել են ռումինանցի պատգամավոր Դյերդ Ֆրունդոն եւ շվեյցարացի խորհրդարանական Անդրեաս Գրոսը: «Փոփոխությունների պոտենցիալ էներգիա» նրանք անվանել են ընտրություններին հաջորդած ընդդիմադիր հանրահավաքները, քաղաքացիական հասարակության զարգացումն ու իշխանությունների երկխոսության ու բարեփոխումների պատրաստակամությունը:
Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ սկսած 2011թ. դեկտեմբերից, ընդունված մի շարք օրենքներ, այդ թվում՝ քաղաքական կուսակցությունների մասին օրենքը, կարելի է դրական անվանել: Միեւնույն ժամանակ ԵԽԽՎ-ն մտահոգություն է հայտնում, զրպարտությունը քրեականացնող օրենքի, ինչպես նաեւ հասարակական կազմակերպությունների ու հանրահավաքների մասին օրենքների կապակցությամբ: Դա արտացոլում է Ռուսաստանի քաղաքական իրավիճակը եւ պետք է հարց առաջացնի երկրի իշխանության համար, կարծում են համազեկուցողները: Նրանք նշում են, որ պետք է զերծ մնալ ծայրահեղական տրամադրություններ ունեցող եւ ընդդիմադիր ՀԿ-ների նկատմամբ չարդարացված ճնշումներից:
Նշենք, որ Ռուսաստանը, ինչպես եւ Հայաստանը, այն տասը երկրներից է, որտեղ Եվրոպայի Խորհուրդը հատուկ առաքելությամբ է անցկացնում դիտարկումը: Ռուսաստանի համար ներկայացված զեկույցը 1996-ից՝ Ռուսաստանի Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելուց հետո, թվով երրորդն է:

Россия переживает уникальный момент в истории демократического развития и нуждается в конкретных реформах. Об этом говорится в первом за семь лет полном докладе ПАСЕ по России, подготовленном румынским депутатом Дьердем Фрундой и швейцарским парламентарием Андреасом Гроссом. «Потенциальной энергией перемен», которую необходимо реализовать, они назвали оппозиционные митинги после выборов, развитие гражданского общества и готовность властей к диалогу о реформах.
Ряд законопроектов, принятых новой Думой начиная с декабря 2011 г., можно назвать позитивными, включая изменения а законе о политических партиях, поправки в Избирательный кодекс и возвращение к выборным губернаторам. В то же время, озабоченность ПАСЕ вызывают законы о криминализации клеветы, а также закон о неправительственных организациях и поправки к закону о собраниях.
Все это иллюстрирует политическую ситуацию в России и должно поставить вопрос перед властями страны, считают докладчики. По их мнению, необходимо воздержаться от неоправданного давления и запугивания оппозиционных и критически настроенных НПО.
Россия – одна из 10 стран Совета Европы, проходящая, как и Армения, процедуру мониторинга при помощи специальной миссии. Этот отчет стал третьим по России с момента ее присоединена к СЕ в 1996 году.