Եթե Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններում «Վրացական երազանք» կոալիցիայի հաղթանակը իսկապես հանգեցնի Թբիլիսիի եւ Մոսկվայի հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա դա կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը տարածաշրջանում: Նման կարծիք է հայտնել Կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը հոկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ:
Փորձագետը հիշեցրել է, որ ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորումը դրականորեն կանդրադառնա ենթակառուցվածքների եւ հաղորդակցությունների վրա եւ առավել հանգիստ վիճակ կստեղծի տարածաշրջանում:
Անդրադառնալով Վրաստանի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ Ադրբեջանի արձագանքին, Սերգեյ Մինասյանը նկատել է, որ Բաքվում զարմացել են, իսկ Հայաստանի դիրքերի հնարավոր բարելավումը բացասաբար է ընկալվել: Ինչ վերաբերում է Արեւմուտքի արձագանքին, ապա նրա համար ամենակարեւոր հարցը մնում է ժողովրդավարությունը եւ այն փաստը, որ առաջին անգամ Վրաստանում իշխանափոխությունը տեղի է ունեցել ընտրությունների միջոցով: Մինասյանի կարծիքով, այս ֆոնի վրա Վրաստանին շատ բան կներվի, անգամ կարելի է սպասել տնտեսական եւ քաղաքական օգնության ավելացում:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ին Վրաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրաություններում համոզիչ հաղթանակ է տարել ընդդիմադիր «Վրացական երազանք» կոալիցիան, իսկ Սահակաշվիլին ընդունել է պարտությունը եւ հայտարարել է իր կուսակցության ընդդիմադիր դառնալու որոշման մասին:

YEREVAN.- If Georgian Dream’s victory leads to normalization of relations between Tbilisi and Moscow, it will strengthen Armenia’s positions in the region, Armenian analyst believes.
Normalization of Georgia-Russia relations will positively affect infrastructure and communication, Deputy Director of Caucasus Institute Sergey Minasyan told reporters on Thursday.
As to Azerbaijan’s response to the Georgian election results, Minasyan said Baku “was surprised”. They perceived negatively improvement of Armenia’s position, he added. As to the West, for them the most important issue is democracy. Change of power in Georgia was made through elections, thus the country can expect increase in economic and political assistance.
Georgian Dream led by billionaire Bidzina Ivanishvili won the October 1 parliamentary elections. Saakashvili conceded defeat and announced his party will become the opposition.