«Վրացական երազանք» կոալիցիայի առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլիի խորհրդական Գիա Խուխաշվիլին, պատասխանելով Բելառուսի նախագահի`Վրաստանը ԱՊՀ վերադարձնելու մասին հայտարարությանը, նշել է, որ երկրի նոր իշխանությունների համար այդ հարցն արդիական չէ:
«Այդ հարցը Վրաստանի նոր իշխանությունների օրակարգում չկա», –«Ինտերֆաքսին» հայտնել է Խուխաշվիլին: «Հնարավոր է, նախագահ Լուկաշենկոն Սահակաշվիլիին համոզեր վերադառնալ ԱՊՀ: Ավելին, Սահակաշվիլին հանուն իր փրկության կհամաձայներ Վրաստանը տեսնել Ռուսաստանի կազմում, անգամ` Բելառուսի», - հայտարարել է նա:
Ինչպես հայտնել էր NEWS.am-ը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստանձնել էր Վրաստանը ԱՊՀ վերադարձնելու հարցի որոշումը:
«Ինձ թվում է, հաջորդ տարի ԱՊՀ երկների գագաթնաժողովը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա Մինսկում: Դա արդեն իմ գործը կլինի. եթե Մինսկը դառնա գագաթնաժողովի անցկացման վայր, ես ամեն ինչ կանեմ, որպեսզի Վրաստանը վերադառնա Անկախ պետությունների համագործակցություն»,-հայտնել է Բելառուսի ղեկավարը: Միեւնույն ժամանակ նա կարծիք է հայտնել, որ եթե Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթեր իշխող կուսակցությունը, ապա միեւնույնն է «Միխայիլ Սահակաշվիլին հաջորդ տարի կլիներ ԱՊՀ անդամ»,- նշել էր նա:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ին Վրաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում համոզիչ հաղթանակ է տարել ընդդիմադիր «Վրացական երազանք» կոալիցիան, իսկ Սահակաշվիլին ընդունել է պարտությունը եւ հայտարարել է իր կուսակցության ընդդիմադիր դառնալու որոշման մասին:
Անկախ Պետությունների համագործակցությունը ստեղծվել է 1991 թ-ին, որին անդամակցում են ետխորհրդային տարածաշրջանի 12 երկրներ, այսինքն խորհրդային բոլոր նախկին պետությունները: 2008 թ-ին, Հարավային Օսիայի պատերազմից հետո, Վրաստանը դուրս էր եկել ԱՊՀ-ի կազմից:

Советник лидера «Грузинской мечты» Бидзины Иванишвили Гия Хухашвили в ответ на слова президента Белоруссии о том, что он вернет Грузию в СНГ заявил, что новые власти страны не считают этот вопрос актуальным.
«Этот вопрос не стоит в повестке дня новых властей Грузии», – заявил Хухашвили «Интерфаксу». «Возможно, президент Лукашенко и уговорил бы Саакашвили вернуться в СНГ. Более того, Саакашвили ради своего спасения мог бы дать согласие на вступление Грузии в состав России и даже Белоруссии», – заявил он.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, президент Белоруссии Александр Лукашенко взялся вернуть Грузию в СНГ. «Мне кажется, в следующем году саммит СНГ, скорее всего, пройдет в Минске. Это будет уже моя функция, если Минск станет местом проведения саммита, я буду всячески инициировать возвращение Грузии в Содружество Независимых Государств», – заявил Лукашенко в интервью телерадиокомпании «Мир». «Я убежден, что если бы даже победила партия Саакашвили, то Михаил Саакашвили был бы членом СНГ в будущем году», – заметил он.
Напомним, на парламентских выборах в Грузии 1 октября победу одержала оппозиционная коалиция «Грузинская мечта» во главе с миллиардером Биздиной Иванишвили. Президент Грузии Михаил Саакшавили уже заявил, что его партия «Единое национальное движение» уходит в оппозицию. Иванишвили в своих выступлениях постоянно отмечал, что после прихода к власти будет налаживать отношения с Россией.
Содружество независимых государств было создано в 1991 году, в него вошли 12 государств постсоветского пространства - то есть все бывшие советские республики, кроме Латвии, Литвы, Эстонии и Туркмении. Грузия вступила в СНГ в конце 1993 года. В 2008 году, после войны в Южной Осетии, парламент Грузии проголосовал за выход из СНГ.