Ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի գործի քննարկման շրջանակում անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչ է նշանակում ներում շնորհելը։ Այս մասին ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում ընթացող մարդասպան Սաֆավորի գործի քննարկմանը հայտարարել է ԵԽԽՎ իրավաբանական հանձնաժողովի նախագահ Քրիստոֆեր Չոպը։ Նա ներկայացրել է գործի նախապատմությունը՝ պատմելով, թե ինչպես է Սաֆարովը հայտնվել ազատության մեջ։ Նա ընդգծել է, որ պետք է հասկանալ,թ ե ինչ է նշանակում ներում շնորհելը։
«Չի կարող այլ կարծիք լինել, քանի որ Սաֆարովը հանցագործ է»,- ասել է ԵԽԽՎ իրավաբանական հանձնաժողովի նախագահը։Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է ոչ թե խոսել օրենքների մասին, այլ օրենքի գերակայության մասին, երբ որ մարդիկ վերադառնալով իրենց հայրենիք՝ գովաբանվում են, եւ ոչ թե դատապարտվում։Չոպից հետո ելույթ է ունեցել ֆրանսիացի խորհրդարանական Ֆրանսուա Ռոշբլուան։ Նա հայտարարել է, որ այս գործը վերաբերվում է ամբեղջ Եվրոպային։ «Ամոթ Հունգարիային, ամոթ Եվրոպային»,- ասել է խոսքում Ռուշբուան։Պատգամավոր Լորդ Անդերսոնն իր ելույթում նշել է, որ այս քննարկումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցով չեն, եւ դա Սաֆարովի նկատմամբ եւս մեկ դատական նիստ չէ։ Լորդ Անդերսոնը հունգար պատգամավորներին հարց է տվել, թե ինչու՞ նրանց կառավարությունը տեղյակ չի պահել Հայաստանին, որ արտահանձնում է Սաֆարովին։
Ադրբեջանցիներին նա հարցրել է, թե ինչպես կարձագանքեին նրանք, եթե Հայաստանի տեղում հայտնվեին։Հիշեցնենք, որ 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման: Երկու սպաներն էլ մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին:Հունգարիայի կառավարությունը ս/թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անհապաղ ազատել էին: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

В ходе дебатов по делу азербайджанского киллера Рамиля Сафарова необходимо понять, что такое помилование. Об этом в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ)  в ходе дебатов по делу азербайджанского киллера Рамиля Сафарова заявил глава юридического комитета ПАСЕ Кристофер Чоп.
Чоп представил предысторию дела, рассказав каким образом Рамиль Сафаров оказался на свободе. Он отметил, что в ходе дебатов необходимо понять, что такое помилование. По  словам Чопа, необходимо говорить не столько о законах, сколько о верховенстве закона, когда люди, возвращаясь в свою страну, восхваляются, а не осуждаются.
Следующим выступил французский парламентарий Франсуа Рошблуа. Он заявил, что это дело затронуло всю Европу: «Позор Венгрии, позор Европе», - заявил он.
Представляющий Британию лорд Андерсон в свою очередь отметил, что эти дебаты не по Карабаху, это не еще один суд над Сафаровым.  Лорд Андерсон обратился с вопросом к венграм и азербайджанцам, попросив венгров объяснить почему не поставили в известность Армению до  того, как экстрадировали  Сафарова. У азербайджанских депутатов он поинтересовался, как бы они отреагировали, если бы оказались на месте Армении.
Напомним, что офицер ВС Азербайджана Рамиль Сафаров 19 февраля 2004 года зарубил топором армянского офицера Гургена Маргаряна. Оба офицера проходили в Будапеште курс английского языка. 13 апреля 2006 года Р.Сафаров приговорен будапештским судом к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет.   31 августа текущего года Венгрия экстрадировала Сафарова в Азербайджан, где он немедленно освобожден. В тот же день Армения приостановила отношения с Венгрией.