«Հրապարակը» գրում է, թե ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորներ Լյուդմիլա Սարգսյանն ու Գագիկ Ջհանգիրյանը երեկ ԱԺ-ում  կողմ են քվեարկել «2011 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Մոսկվայում ստորագրված «Հավաքական անվտանգության մասին» պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների տարածքներում ռազմական ենթակառուցվածքի օբյեկտներ տեղակայելու մասին» արձանագրությանը:
Խոսքը ՀԱՊԿ համաձայնագրի մասին է, ըստ որի, ՀԱՊԿ անդամ երկիրն իրավունք չունի իր տարածքում տեղակայել երրորդ երկրի ռազմակայան կամ ռազմական ենթակառուցվածք, եթե մյուս երկրները հավանություն չեն տվել դրան:
Եթե Լ. Սարգսյանի դեպքում դա ինչ-որ առումով սպասելի էր, քանի որ նա Պուտինին սատարելու հայտնի կոչի հեղինակն էր, ապա անակնկալ էր Ջհանգիրյանի դեպքում: Ի դեպ, Նիկոլ Փաշինյանը դեմ է քվեարկել այս փաստաթղթին: Փաստորեն, ՀԱԿ-ում եւս երկու հակադիր թեւեր կան՝ եվրոպամետներ եւ ռուսամետներ:

Депутаты Национального Собрания от Армянского национального конгресса Людмила Саркисян и Гагик Джангирян накануне проголосовали «за» ратификацию протокола «О размещении объектов военной инфраструктуры на территории государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности», который был подписан в Москве 20 декабря 2011 года. Газета «Грапарак» обратила внимание на тот факт, что две группы членов оппозиционной парламентской фракции проявили диаметрально противоположную позицию по столь принципиальному вопросу.
«Речь о том соглашении, согласно которому государство – член Организации не имеет право размещать на свой территории военную базу или военную инфраструктуру третьих стран, если это решение не поддержали другие станы – участницы ОДКБ. Если в случае с Людмилой Саркисян это в какой-то степени было ожидаемо, поскольку она является автором известного призыва поддержать Путина, то Джангирян преподнес сюрприз. Кстати, Никол Пашинян проголосовал «против». Фактически, в АНК есть два противоборствующих крыла – проевропейские и пророссийские», - отмечает издание.