Իրանը վերանայում է Մեծ Բրիտանիայի հետ համագործակցության կրճատման հնարավորությունը՝ 12 ուղղություններով։ Այս մասին, ինչպես հայտնում է տեղական Press TV հեռուստաալիքը, հունվարի 18-ին հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Մանուչեր Մոթաքին։ Նրա խոսքով, մոտ ապագայում իրանական հանրապետությունն այս հարցով վերջնական որոշում կկայացնի։
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման մասին հարցը իրանական խորհրդարանում բարձրացվել է հունվարի 13-ին։ Որոշման տակ ստորագրել են խորհրդարանի 36 պատգամավորներ։
Ինչպես հայտարարել է իրանցի պատգամավոր Մոհամեդ Ալի Աբտահին, Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը «պետք է փակվի որքան հնարավոր է շուտ»։ Բացի այդ, նա բրիտանական հատուկ ծառայություններին մեղադրել է ատոմագետ-ֆիզիկոս Մասուդ Մոհամեդիի սպանության մեջ։

Иран рассматривает возможность сокращения своего сотрудничества с Великобританией по 12 направлениям. Об этом, как сообщает местный телеканал Press TV, заявил в понедельник, 18 января, министр иностранных дел Ирана Манучер Моттаки на проходящей в Тегеране 19-ой международной конференции по проблемам Персидского залива.
По его словам, в ближайшем будущем исламская республика вынесет свое окончательное решение по этому вопросу.
Напомним, что вопрос разрыва дипломатических отношений с Великобританией был поднят в иранском парламенте 13 января. Под проектом о разрыве дипотношений между странами свои подписи поставили 36 депутатов парламента ИРИ.
Как заявил один из иранских депутатов, Мохаммад-Али Абтахи, посольство Великобритании в Тегеране должно быть закрыто «как можно скорее – чем дольше оно работает, тем на более долгий срок откладывается стабильность в Иране». Кроме того, он обвинил британские спецслужбы в убийстве физика-ядерщика Масуда Мохаммадина на прошлой неделе.