ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակը նոյեմբերի 6-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկի` ոչ գործող նախագահ Բարաք Օբամայի, ոչ հանրապետական Միթ Ռոմնիի օգտին պաշտոնական աջակցությամբ հանդես չի գա: Այս մասին ասվում է գրասենյակի հայտարարության մեջ:
ԱՀԴԳ նախագահ Քեն Խաչիկյանը հայտարարությանմեջ նշում է, որ չնայած Կոնգրեսում գրանցված նշանակալից առաջընթացին, Նահանգների կառավարությունը, լրատվամիջոցները եւ քաղաքացիական հանրությունը, հայերի հարցերով ԱՄՆ-ի Դաշնային քաղաքականությունը, ցավոք, շարունակում են մնալ Անկարայի եւ Բաքվի գերիները: «Այն դեպքում, երբ մենք բաց ենք երկու կապմանիաների հետ կառուցողական համագործակցութան համար, ԱՀԴԳ-ն չի նախատեսում հանդես գալ այս կամ այն թեկնածուի օգտին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նրանում նաեւ նշվում է, որ գրասենյակը պատրաստ է այս տարվա նոյեմբերին հաղթող ճանաչված նախագահին ծանոթացնել ԱՄՆ-ի հայերի դիրքորոշմանը եւ արժեքներին: ԱՀԴԳ-ն կշարունակվի համագործակցել Սպիտակ տան եւ ազգային անվտանգության խորհրդի, Պետդեպարտամենտի եւ այլ կառուցների հետ:

Ни один из кандидатов на пост президента США – ни действующий глава Белого дома демократ Барак Обама, ни республиканец Митт Ромни - не заручились официальной поддержкой армянской общины США в преддверии намеченных на 6 ноября президентских выборов. Об этом говорится в заявлении Армянского национального комитета Америки (АНКА).
Председатель АНКА Кен Хачикян в заявлении отмечает, что, несмотря на значительный прогресс в Конгрессе, правительствах штатов, СМИ и гражданском обществе, федеральная политика США по вопросам армян на уровне исполнительной власти, к сожалению, остается заложником Анкары и Баку. «В то время как мы открыты для конструктивного взаимодействия с обеими кампаниями, АНКА не планирует выступать в поддержку того или иного кандидата в президенты на этом этапе», - говорится в заявлении.
В нем также отмечается, что Комитет готов ознакомить с взглядами армян США и их ценностями победителя президентских выборов в ноябре текущего года. АНКА продолжит уверенно взаимодействовать с Белым домом, Советом национальной безопасности, Госдепом и прочими структурами для продвижения многочисленных вопросов армянской повестки.