Եվրամիության նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն Բրյուսել է հրավիրել Վրաստանի վարչապետի թեկնածու «Վրացական երազանք» կոալիցիայի առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլիին: Այս մասին հայտնել է «Վրացական երազանք»-ի առաջնորդներից մեկը` Դավիդ Ուսուպաշվիլին: Նրա խոսքով այցի շրջանակում Իվանիշվիլին կհանդիպի եվրոպական կառույցի բոլոր ղեկավարների հետ:
Նշենք, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Իվանիշվիլին հայտնել է, որ վարչապետի պաշտոնում իր առաջին այցը կկատարի ռազմավարական գործընկերոջ երկիր` ԱՄՆ: Եվրոպայի այցը, հավանաբար երկրորդը կլինի կառավարության նոր ղեկավարի արտասահմանյան այցելությունների օրակարգում:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանում է գտնվում Եվրոպական միության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն եւ օտարերկրյա հարցերով ԵՄ-ի բարձրագույն ներկայացուցչության տեղակալ Հելգա Շմիդտը: Նրանք հանդիպումներ են ունենում դեռեւս գործող կառավարության եւ հաղթած կոալիցիայի ներկայացուցիչների հետ:

Председатель Евросоюза Жозе Мануэль Баррозу пригласил в Брюссель кандидата на пост премьер-министра Грузии, лидера коалиции «Грузинская мечта» Бидзину Иванишвили. Об этом по завершении встречи с Еврокомиссаром Штефаном Фюле заявил один из лидеров «Грузинской мечты» Давид Усупашвили.
«Господин Фюле передал господину Бидзине официальное приглашение от Баррозу, и как видно, в ближайшее время, визит Бидзины Иванишвили в Брюссель будет спланирован», - сказал Усупашвили, сообщает «GHN». По его словам, в рамках визита, Иванишвили встретится с руководителями всех европейских структур.
Отметим, что сразу после победы на парламентских выборах 1 октября Иванишвили сообщил, что первый свой визит на посту премьер-министра он нанесет стратегическому партнеру Грузии – США. Поездка в Европу, видимо, станет вторым иностранным визитом нового главы правительства.
Напомним, с визитом в Грузии находятся Еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле и заместитель верховного представителя ЕС по иностранным делам ЕС Хельга Шмидт. Они проводят встречи с пока еще действующим руководством и представителями одержавшей победу на парламентских выборах «Грузинской мечты».