ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Էրիկ Ռուբինի հայտարարությունը ադրբեջանական քիլեր Ռամիլ Սաֆարովի գործի արձագանքը չէր: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Օքսֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր, Հարավային Կովկասի հարցերով փորձագետ Նեյլ Մաքֆարլեյնը: «ԱՄՆ հավատարիմ է մնում ԵԱՀԿ ՄԽ ձեւաչափին ավելի քան քսան տարի, եւ ոչ ոք պատրաստակամություն չի ցուցաբերում Մինսկի ձեւաչափին փոխարինելու»,-հայտարարեց Ն. Մաքֆարլեյնը:
Նրա կարծիքով` Սաֆարովի գործն այդ համատեքստում մեծ դեր չի խաղում, թեեւ պարզ է, որ միջազգային հանրության շատ ներկայացուցիչներ «հիասթափված էին» պաշտոնական Բաքվի վարքագծով, ինչը զարմանալի չէ:
Նշենք, որ Երեւան այցի ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Էրիկ Ռուբինը հակամարտության կողմերին կոչ էր արել հավատարիմ մնալ գործող բանակցային ձեւաչափին:

The statement made in the Armenian capital city Yerevan by Eric Rubin, the US Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, was not a reaction to the case of Azerbaijani killer Ramil Safarov, Oxford University Professor and South Caucasus expert Neil MacFarlane told Armenian News-NEWS.am.
“The US remains committed to the OSCE Minsk Group format for more than twenty years, and no one has shown willingness to replace the Minsk format,” MacFarlane stated.
In his view, the Safarov case plays a huge role in this context, albeit it is clear that numerous international community representatives were “disappointed” by official Baku’s conduct, and this is not surprising.
To note, during his visit to Armenia, Eric Rubin called upon the Nagorno-Karabakh issue’s conflicting parties to remain committed to the current negotiation format.