Հոկտեմբերի 23–ին ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատը հյուրընկալեց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին։ ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ , ԱԺ պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը դեսպանին ներկայացրեց հայ–գերմանական տնտեսական կապերը և դրանցում Պալատի արածն ու անելիքը։
ՀՀ ԱԱՊ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ, խոսելով հայ–գերմանական համագործակցության նախընտրելի ոլորտների մասին, Մարտին Սարգսյանը հատկապես կարևորեց գյուղատնտեսական մթերքներ վերամշակման, բարձր տեխնոլոգիաների և տուրիզմի բնագավառները, որոնցում դեռևս չօգտագործված ռեզերվներ շատ կան։
Դեսպանը նշեց, որ Գերմանիայում այնքան էլ շատ չգիտեն Հայաստանի մասին, ուստի կարելի է սկսել լիաժեք ինֆորմացիայի փոխանակումից և փոխայցելություններից ու ցուցահանդեսներից։ Պարոն Մարտին Սարգսյանը դեսպանին վստահեցրեց, որ Պալատը պատրաստակամ է աջակցելու գերմանական կողմի ցանկացած ձեռնարկմանը։

23 октября Торгово-промышленную палату Армении посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Германии в Армении Райнер Морель. Председатель ТПП, депутат парламента Мартин Саркисян представил гостю торгово-экономические связи Армении и Германии и роль палаты в их развитии.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе ТПП, среди предпочтительных отраслей армяно-германского экономического партнерства М. Саркисян отметил переработку сельскохозяйственных продуктов, сферы туризма и высоких технологий, где еще остаются неиспользованные ресурсы.
Посол отметил, что в Германии об Армении знают не так уж и много, поэтому начать можно с полноценного обмена информацией, взаимных визитов и выставок. В свою очередь, М. Саркисян заверил посла в готовности Палаты к содействию в любом начинании.