Ցեղասպանության հարցում ԱՄՆ-ի նախագահները ցուցադրում են ամերիկյան բարոյականության մակարդակը։ Նման կարծիք հայտնեց հոկտեմբեր 29-ին Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
«ԱՄՆ-ի երկու նախագահի թեկնածուները նախընտրական քարոզարշավում դեռեւս չեն շոշափել ցեղասպանության հարցը։ Ուստի, ԱՄՆ-ի տարբերակում մեզնից ավելի մեծ ջանքեր կպահանջվի պատմական արդարության վերականգման ուղղությամբ»- նշել է նա։
Միաժամանակ, Կիրակոսյանը շեշտեց, որ ԱՄՆ-ում նկատվում է հայկական լոբբիի գործողությունների աշխուժացում ցեղասպանության ճանաչման առումով։ Այդ պրոցեսը մինչեւ 2015թ-ը գնալով ավելի լայնամաշտաբ բնույթ կստանա, քանի որ առաջիկայում կնշվի հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը։
«Ես համոզված եմ, որ մի շարք երկրներում կբարձրացվի հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որը նոր մարտահրավեր կլինի Թուրքիայի համար, որ ամեն կերպ խոչընդոտում է պատմական արդարության վերականգմանը»,- ասաց վերլուծաբանը։

В вопросе Геноцида президенты США демонстрируют уровень американской нравственности. Подобное мнение на пресс-конференции 29 октября выразил директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
«Ни один из двух кандидатов в президенты США в ходе предвыборной кампании пока не затронул вопрос признания Геноцида армян. Это означает, что нам нужно приложить намного больше усилий для достижения исторической справедливости хотя бы на уровне США», - заметил он.
В то же время Киракосян подчеркнул, что в Соединенных Штатах намечаются тенденции усиления действий и работы армянского лобби в направления признания Геноцида армян. И данный процесс, по его мнению, будет идти по нарастающей как минимум до 2015 года (100-летие Геноцида армян в Османской Турции. «Я глубоко убежден, что вопрос международного признания этой трагедии будет поднят в ряде стран к 100-летию Геноцида армян, что станет новым вызовом для Турции, крайне не заинтересованной в развитии этого процесса», - подытожил эксперт.