Ցեղասպանության հարցում ԱՄՆ-ի նախագահները ցուցադրում են ամերիկյան բարոյականության մակարդակը։ Նման կարծիք հայտնեց հոկտեմբեր 29-ին Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
«ԱՄՆ-ի երկու նախագահի թեկնածուները նախընտրական քարոզարշավում դեռեւս չեն շոշափել ցեղասպանության հարցը։ Ուստի, ԱՄՆ-ի տարբերակում մեզնից ավելի մեծ ջանքեր կպահանջվի պատմական արդարության վերականգման ուղղությամբ»- նշել է նա։
Միաժամանակ, Կիրակոսյանը շեշտեց, որ ԱՄՆ-ում նկատվում է հայկական լոբբիի գործողությունների աշխուժացում ցեղասպանության ճանաչման առումով։ Այդ պրոցեսը մինչեւ 2015թ-ը գնալով ավելի լայնամաշտաբ բնույթ կստանա, քանի որ առաջիկայում կնշվի հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը։
«Ես համոզված եմ, որ մի շարք երկրներում կբարձրացվի հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որը նոր մարտահրավեր կլինի Թուրքիայի համար, որ ամեն կերպ խոչընդոտում է պատմական արդարության վերականգմանը»,- ասաց վերլուծաբանը։

YEREVAN. – The US presidents show the level of American ethics with respect to the Armenian Genocide issue, Regional Studies Center Director, political analyst Richard Giragosian said during a press conference on Monday.
“In the election campaign, the two US presidential nominees have not yet touched upon the genocide issue. So, in the US version, we need to exert greater efforts toward the restoration of historical justice,” he noted.
At the same time Giragosian stressed that the Armenian lobby in the United States is stepping up its activities toward the US recognition of the Armenian Genocide. As per the analyst, this process will become more widespread by 2015 because the 100th anniversary of the Genocide will be marked on that year.
“I am convinced that several countries will discuss the matter of recognizing the Armenian Genocide, and this will be a new challenge for Turkey which obstructs, in every way, the restoration of historical justice,” Richard Giragosian maintained.