Հայաստանում նոյեմբերի 2-6-ը ճապոնական ֆիլմերի փառատոն տեղի կունենա: Փառատոնը կանցկացվի Երեւանում (նոյեմբերի 2-4) եւ Գյումրիում (նոյեմբերի 5-6): Այն կրում  է  «Ամենուր թող խաղաղություն տիրի» անվանումը եւ կազմակերպվել է «Հիկարի» հայ-ճապոնական  գիտա-մշակութային կրթական կենտրոնի կողմից`Հայաստանում Ճապոնիայի դեպանատան,  Հայաստանի ԱԳՆ-ի եւ  Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, ինչպես նաեւ  «Ջեյթի ինտերնեշնլ Լյուքսեմբուրգ Էս Էյ» ընկերության հայկական ներկայացուցչության համագործակցությամբ: Բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 2-ին: Սա Հայաստանում ճապոնական կինոյի երկրորդ փառատոնն է. առաջինը տեղի է ունեցել անցյալ տարվա նոյեմբերին:
Ինչպես ասուլիսի ժամանակ հայտնել է «Հիկարի» կենտրոնի նախագահ Կարինե Փիլիպոսյանը, հայ հանդիսատեսին կներկայացվեն լիամետրաժ 5 ֆիլմ: «Երկրորդ փառատոնի կազմակերպումը նախաձեռնել է Ճապոնիայի  դեսպանատունը: Դա վկայում է այն մասին, որ առաջին փառատոնը բարձր գնահատականի է արժանացել»,-նշել է  կենտրոնի ղեկավարը:
Նրա խոսքով, ներկայացված բոլոր ֆիլմերը նկարահանվել են մինչեւ 2000 թ-ը: Մինչեւ ֆիլմերի ցուցադրումը,  հանդիսատեսին  սպասվում է  խաղաղության թեմայով ցուցահանդես, առաջին անգամ կկատարվի «Հին ժամանակները» ստեղածգործությունը, ինչպես նաեւ ոչ մեծ անակնկալ:
Իր հերթին  Հայաստանի Մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի պետի տեղակալ Արամ Գյուրջյանը նշել է, որ չնայած երկու մշակույթների ընդգծված յուրօրինակությանը, նկատվում են նաեւ ընդհանրություններ, ինչը թելադրված է պատմության նմանությամբ:

YEREVAN.- Armenia will host a festival of Japanese cinema. The festival will be held in Yerevan on November 2-4 and Gyumri on November 5-6.
The event is organized by the Armenian-Japanese scientific, educational and cultural center Hikari in cooperation with the Embassy of Japan in Armenia, the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Culture of Armenia as well as in partnership with the Armenian representation of JT International Luxembourg S.A.
It is the second festival of Japanese cinema held in Armenia. The program features five movies, head of the center Karine Piliposyan told reporters on Wednesday.
This year marks the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Japan and the festival will be the fifth event organized by Hikari center.
In his turn representative of Culture Ministry Aram Gyurjyan noted that Armenian and Japanese nations have different original cultures but there is also commonality dictated by similar history.
“This is a historical path that changed peoples’ way of thinking making them soldiers, a special set of values ​​and a code of honor,” he emphasized.