ԽՍՀՄ փլուզումից հետո առաջացած նոր պետությունների վիճակն ընդհանուր բնութագրումներ ուներ՝ տնտեսության եւ ՀՆԱ-ի կտրուկ անկում, ներքին եւ արտաքին հակամարտություններ, իսկ Հայաստանի դեպքում՝ նաեւ փակ սահմաններ: Այս մասին հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը՝ այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, ինտեգրացիոն գործընթացներին նվիրված հեռուստակամուրջի ժամանակ:
Նրա խոսքով, ԱՊՆ-ն, որպես նախկին ԽՍՀՄ երկրների միջեւ կապերի պահպանման դաշտ, այնքան էլ հաջող զարգացում չի ունեցել: Միաժամանակ, ի հայտ է եկել բազմաշերտ համագործակցության պրակտիկա, այսինքն ընդհանուր կազմապերկության շրջանակում ի հայտ են եկել նոր կառույցներ՝ ՀԱՊԿ, Մաքսային միություն:
Քաղաքագետի փոխանցմամբ, ԱՊՀ տարածքում ինտեգրման համար առանցքային տարր կարող են դառնալ տնտեսական նախագծերը: Դա արդեն կարող է հիմք դառնալ քաղաքական ինտեգրացիայի համար: Մյուս ուղղությունը հումանիտար համագործակցությունն է:
Մարկարովը նշել է, որ նոր մշակութային ընդհանրության քարոզչություն պետք է տարվի, որում պետք է ներգրավել ոչ թե ավագ, այլ երիտասարդ սերնդին:

YEREVAN.- Following the collapse of the Soviet Union, all independent republics were faced with common problems – downturn and GDP slump, internal and external conflicts, Armenian political analyst said during space bridge organized by Russian RIA Novosti agency.
Alexander Markarov said all the aforesaid in addition to closed borders refers to Armenia. He believes CIS, as a platform for maintaining ties between the former Soviet states, was not developing successfully. New structures, such as CSTO and Customs Union, appeared as examples of cooperation in various levels.
The analyst believes economic projects may become a backbone for CIS integration. Such projects may be the basis of political integration, while the other direction is humanitarian cooperation.