Մեր կանանց մոտ նկատվում է էթնոկենտրոնցման խախտումներ, սակայն դեռ վիճակագրություն չկա, թե ինչ չափերի է այն հասնում: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 3-ին հրավիրված ասուլիսին ասաց հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը` խոսելով այն մասին, թե ինչու են հայ աղջիկնրը նախապատվությունը տալիս արտասահմանցի, հատկապես պարսիկ փեսացուներին:
Նրա խոսքով, մահմեդականությունը շատ էթնոցենտրիկ է: Օրինակ, եթե մահմեդաական տղամարդը ամուսնանում է քրիստոնյայի հետ, ապա կինը պետք է դավանափոխ լինի, սակայն որոշ հայ կանայք կանգ չեն առնում նաեւ դրա առաջ: «Ամուսնությունը շատ անձնական խնդիր է եւ յուրքանչյուրը ազատ է իր ընտության մեջ: Կինը իր մեջ ունի պահպանող սկիզբ: Այսինքն` կանայք ավելի ազգակենտրոն են, քան տղամարդիկ»: Խոսելով պատճառների մասին` Կարինե Նալչաջյանը նշեց, որ ամուսնացողներից շատերը ասում են, թե Հայաստանում ապագա չկա եւ այս կերպ Հայաստանից դուրս գալով փոորձում են իրենց համար ապագա կերտել:
Ասուլիսին հրավիրված Տեր Բաբկեն քահանա Հայրապետյանն էլ ասաց, որ պատճառաբանությունը, թե օտարի հետ ամուսնանալով ավելի երջանիկ կլինեն, դա պատրանք է, խաբեություն, ինչպես Եվան գնաց օձի հետեւից: «Այս երկիրը դրախտի երկիր է կոչվել, եւ Նոյը հանգրվանեց այս հողի վրա: Հին քարտեզներում Եդեմ է գրված մեր տարածքը»- ավելացրեց Տեր Բաբկենը:
Իսկ տղամարդկանց ամուսնությունը, այլազգի կանանց հետ, ըստ Կարինե Նալչաջյանի նորություն չէ, քանի որ շատ լավ ծանոթ ենք ռուս հարսնացուների մուտքը Հայաստան: Այստեղ նա կարեւորում է, թե որքանով է ընտանիքի ներսում պահպանվում մշակութային խնդիրները: «Երբ հարսնացուներն են գալիս Հայաստան, այս դեպքում կորուստներ չեն լինում, կամ շատ քիչ են լինում»,- ավելացրեց Հոգեբանը: Տեր Բաբկեն քահանան ավելացրեց նաեւ, որ Վեհափառ Հայրապետը տվել է հրահանգ, որ մկրտությունների, պսակների ժամանակ ձեռնպահ մնալ օտար տղամարդու հետ ամուսնությունը: Նա մի դեպք հիշեց, երբ օրհնել են օտարի հետ ամուսնությունը: «Հայուհին ամուսնացել էր գերմանացու հետ եւ, երբ երեխաներին բերել էր Հայաստան, չէր ցանկանում վերադառնալ: Ստացվեց այնպես, որ ամուսինը եկավ Հայաստան, դավանափոխ եղավ եւ մենք օրհնեցինք նրանց ամուսնությունը»,- ավելացրեց Տեր Բաբկեն քահանան:

YEREVAN. – Ethno-centric disorders are observed among the women in Armenia, psychologist Karine Nalchajyan stated, during a press conference on Saturday, speaking as to why Armenian girls prefer foreign—specifically, Iranian—fiancés.
In her words, Islam is a very ethno-centric religion, but some Armenian women do not take this into consideration. “Women are more ethno-centric than men,” Nalchajyan said, and noted that most of those who are getting married say there is no future in Armenia and, by leaving Armenia in this way, they are trying to build a future for them.
The press conference’s other speaker, Father Babken Hayrapetyan of the Armenian Apostolic Church, said the argument that they will be happier when marrying a foreigner is an illusion. “This country [that is, Armenia] was called a paradise, and Noah landed on this soil. Our region is mentioned as Eden in ancient maps,” he added.
As per Karine Nalchajyan, Armenian men’s marrying foreign women is nothing new. But, in this case, she pointed to the extent of cultural issues within such family. “When the [foreign] brides-to be come to Armenia, there are no [cultural] losses, or they are very small,” the psychologist noted.
In his turn, Father Babken Hayrapetyan added that the Catholicos of All Armenians has instructed to refrain from marrying foreign men.