Եթե դուք գոհ չեք ձեր ղեկավարից, ապա չի բացառվում, որ նա հոգեկան հիվանդ  է, ով հաճույք է ստանում  այն բանից, որ ազդում է շրջապատի մարդկանց նյարդերի վրա: Նման տեսակետ է հայտնել բրիտանացի հոգեբան Քեւին Դաթոնը, ով կազմել է այն մասնագիտությունների ցուցակը, որոնք հոգեկան հիվանդներն ամենաշատն են նախընտրում:
«Հոգեկան հիվանդների փիլիսոփայությունը. Թե ինչպես կարող են սրբերը, լրտեսները եւ սերիական մարդասպանները մեզ սովորեցնել հաջողության հասնել» գրքի հեղինակն առանձնացրել է 10 աշխատանքներ, որոնք հաճույք են պատճառում անհավասարակշիռ հոգեվիճակ ունեցողներին եւ այն 10 մասնագիտությունները, որոնք վերջիններս կընտրեն ամենավերջին հերթին, հաղորդում է Business Insider պարբերականը:
Օքսֆորդի համալսարանի գրողը եւ հոգեբանը  փորձել է հասկանալ հոգեկան հիվանդներին եւ բացահայտել  նրանց մասնագիտական հաջողության գաղտնիքը, մասնավորապես սեփական դիլեր հոր փորձի վրա, ով աչքի է ընկնում անտանելի բնավորությամբ, սակայն կարողանում է վաճառել ամեն ինչ, գրում է Guardian-ը: Դաթոնը վստահեցնում է, որ հոգեկան հիվանդները մեծ լավատեսներ են:
Իր գրքի սկզբում գրողը ներկայացնում  է այն օրինակը, երբ աղջիկը իր մոր թաղման արարողության ժամանակ առաջին հայացքից սիրահարվում է մի երիտասարդի, սակայն  մոռանում է վերցնել նրա հեռաոսահամարը: Որոշ ժամանակ անց նա սպանում է իր քրոջը այն հույսով, որ իր սիրելին կժամանի թաղման արարողությանը: Այս օրինակով Դաթոնը բացահայտում է, որ հոգեկան հիվանդների գլխավոր  հատկանիշներից է  սառնասրտությունը, անխղճությունը, եսասիրությունը, զգացմունքների բացակայությունը եւ նպատակասլացությունը, ասվում է գրքի նախաբանում, հաղորդում է NEWSru.com-ը:
Հիմնվելով անհավասարակշիռ հոգեվիճակով մարդու համար լավագույն աշխատանքային պայմանների վրա` գրողը  կազմել է 10 ամենա «պսիխոպաթիկ» մասնագիտությունների  վարկանիշը, դրանք են.`
1) Ընկերության նախագահ
2) Փաստաբան
3) Հեռուստա կամ ռադիոլրագրող
4) Վաճառական
5) Վիրաբույժ
6) Լրագրող
7) Ոստիկան
8) Քահանա
9) Խոհարար
10) Զինվորական
Իսկ հոգեկան հիվանդների համար ամենաանհրապույր մասնագիտությունների  թվում են հայտնվել  հիվանդապահի,  բուժքույրի, թերապեւտի,  սպասարկման ոլորտի աշխատակցի, ոճաբանի,  բարեգործական ֆոնդի աշխատակցի,  ուսուցչի,  նկարչի, բժիշկի եւ գանձապահի մասնագիտությունները: Բոլոր նրանք պահանջում են  զգացմունքներ եւ ուշադրություն` դիմացինի հանդեպ, ինչը հոգական հիվանդներին հատուկ չէ:

Если вы недовольны своим начальником, то не исключено, что он психопат, который получает удовольствие от того, что треплет окружающим нервы. Такой точки зрения придерживается британский психолог Кевин Даттон, составивший список профессий, в которые психопаты идут охотнее всего.
Автор книги «Философия психопатов: как святые, шпионы и серийные убийцы могут научить нас успеху» перечислил 10 мест работы, которые тешат неуравновешенную психику и 10 специальностей, которые психопаты выберут в последнюю очередь, сообщает издание Business Insider.
Писатель и по совместительству психолог в Оксфордском Университете пытался понять психопатов и разгадать секрет их профессионального успеха, в частности, на примере своего отца-дилера, отличавшегося невыносимым характером, но умевшего продать все что угодно, пишет Guardian. Как утверждает Даттон, психопаты - огромные оптимисты.
В начале своей книги писатель приводит пример того, как девушка на похоронах своей матери встретила молодого человека, в которого влюбилась с первого взгляда, однако забыла обменяться с ним контактами. Спустя некоторое время она убила свою сестру в надежде на то, что ее любовь придет на новые похороны. На этом примере Даттон выявил, что главные качества психопата - зашкаливающие хладнокровность, безжалостность, эгоизм, отсутствие эмоций и нацеленность на результат, говорится в аннотации книги, сообщает NEWSru.com.
Основываясь на условиях идеального места работы для человека с неуравновешенной психикой, писатель составил рейтинг 10 самых «психопатических» профессий в порядке убывания:
1)президент компании
2)адвокат
3)теле- или радиожурналист
4)продавец
5)хирург
6)журналист
7)полицейский
8)священник
9)повар
10)военный
А в число 10 самых непривлекательных профессий для психопатов вошли такие специальности, как сиделка, медсестра, терапевт, работник обслуги, стилист, сотрудник благотворительного фонда, учитель, художник, врач и бухгалтер. Все они требуют сочувствия и внимательности по отношению к другим, что психопатам не свойственно.