Թուրքիան կարող է նվազեցնել Արաքսի եւ Ախուրյանի ջրային հոսքը: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 13-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում հայտարարեց «Օրինաց Երկիր» կուսակցության անդամ Խաչիկ Հարությունյանը։ Նրա տեղեկացմամբ՝ աշխարհում առաջիկա 15-20 տարում ջրի պահանջարկը կարող է բավարարվել կիսով չափ՝ պայմանավորված բնակլիմայական պայմաններով եւ արդյունաբերական ու կենցաղային նպատակներով ջրի օգտագործման աճով:
Պատգամավորի խոսքով՝ Հայաստանը կարող է լուրջ խնդիրների առջեւ կանգնել Թուրքիայի եսակենտրոն քաղաքականության պատճառով: Ըստ Ի. Խաչատրյանի՝ Թուրքիան փորձում է ջրի միջոցով ազդել տարածաշրջանային զարգացումների վրա:
Խաչիկ Հարությունյանն առաջարկեց զարգացնել Հայաստանում ջրամբարային տնտեսությունը, անցնել ջրի խնայողության ռեժիմի:
Նրա տեղեկացմամբ՝ Հայաստանի մակերեսային հոսքը (գետերի հոսքը) 3,7 մլրդ խոր. մետր է, որից հնարավոր է կուտակել 1 մլրդ-ը, ինչն էլ հետագայում Հայաստանին կարող է զգալի օգուտներ ապահովել, այդ թվում՝ քաղաքական:

YEREVAN. - Turkey may reduce the flow of water in Akhuryan and Araks Rivers, Armenian MP from Orinats Yerkir party Khachik Harutyunyan said speaking in the parliament on Tuesday.
The demand for water in the next 15-20 years can be satisfied only by half due to climate and the growth of industrial and domestic water use.
The MP said Armenia may face serious problems because of Turkey’s self-centered policy. Ankara will try to influence the regional processes by means of water.
Harutyunyan offered to develop a network of reservoirs in Armenia and switch to moderate water consumption. The flow amounts to about 3.7 billion cubic meters per year of which 1 billion can be stored to gain benefits, including political ones, in the future.