Նոյեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պաշտոնական այցելությունը Քուվեյթի պետություն։ Հայաստանի ԱԳ նախարարին ընդունել է Քուվեյթի Էմիր Շեյխ Սաբահ Ալ Ահմեդ Ալ Ջաբեր Ալ Սաբահը
ՀՀ ԱԳ նախարարը Քուվեյթի ղեկավարին փոխանցել է Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջյուններն ու բարեմաղթանքները եւ ՀՀ Նախագահի անունից վերահաստատեց Էմիրին ուղղված Հայաստան այցելելու հրավերը։ Էմիր Շեյխ Սաբահ Ալ Ահմեդ Ալ Ջաբեր Ալ Սաբահը խնդրել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին փոխանցել իր ամենաջերմ մաղթանքները եւ տեղեկացնել, որ սիրով ընդունում է Հայաստան այցելելու հրավերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2009 թ. Հայաստանի նմախագահի՝ Քուվեյթ կատարած պետական այցելության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավավորվածությունների կատարման ընթացքը: Գոհունակությամբ նշվեց, որ Էլ-Քուվեյթում եւ Երեւանում բացվել են երկու երկրների դեսպանատները, գործում է միջկառավարական հանձանաժողովը։
Քուվեյթի ղեկավարը դրվատանքի խոսքեր է ասել Քուվեյթում ապրող հայերի հասցեին՝ ընդգծելով, որ նրանք իրենց գործունեությամբ նպաստում են Քուվեյթի բարգավաճմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանը երախտագիտություն է հայտնել հայ համայնքի նկատմամբ Քուվեյթի իշխանությունների կողմից դրսեւորվող ջերմ ու հոգատար վերաբերմունքի եւ Քուվեյթում հայկական եկեղեցու կառուցման հարցում իշխանությունների աջակցության համար:
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Քուվեյթի վարչապետ Շեյխ Ջաբեր Ալ Մուբարաք Ալ Ահմադ Ալ Սաբահի հետ հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկվել են երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցության խթանման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Քուվեյթի վարչապետն ու Հայաստանի արտգործնախարարն անդրադարձել են միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքներին, մտքեր փոխանակեցին գործարար համաժողով կազմակերպելու հնարավորության շուրջ։
Տեղի են ունեցել նաեւ Էդվարդ Նալբանդյանի բանակցությունները Քուվեյթի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Շեյխ Սաբահ Խալեդ Ալ Համադ Ալ Սաբահի հետ։
Հանդիպմանը նախարարներն անդրադարձել են երկու պետությունների ղեկավարների պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, առեւտրատնտեսական համագործակցության խորացմանը, բանկային, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթական եւ մշակութային բնագավառներում կապերի զարգացմանն առնչվող հարցերի։
Հայաստանի եւ Քուվեյթի արտգործնախարարները ստորագրեցին դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմը վերացնելու մասին համաձայնագիրը, որով հիմք դրվեց երկու երկրների միջեւ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման գործընթացին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Քուվեյթի ԱԳ նախարար Շեյխ Սաբահ Խալեդ Ալ Համադ Ալ Սաբահին հրավիրեց այցելել Հայաստան։
Էդվարդ Նալբանդյանի քուվեյթյան օրակարգում կարեւոր տեղ էր զբաղեցնում նաեւ տնտեսական բաղադրիչը։
Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Քուվեյթի Ֆինանսների նախարար, Հայ-քուվեյթյան միջկառավարական հանձնաժողովի քուվեյթյան կողմի նախագահ Նաիֆ ֆալահ Ալ Հաջրաֆի հետ բանակցությունների ժամանակ անդրադարձ եղավ անցյալ տարի Երեւանում կայացած հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի արդյունքներին եւ հաջորդ տարվա առաջին կեսին Քուվեյթում գումարվելիք նիստի օրակարգի ձեւավորմանն ու նախապատրաստական աշխատանքներին։
Հայաստանի արտգործախարարն այցելել է նաեւ Արաբական տնտեսական զարգացման Քուվեյթի հիմնադրամ, որտեղ հանդիպում է ունեցել հիմնադրամի նախագահ Աբդելվահաբ Ալ Բադերի հետ։
Հիմնադրամի ղեկավարը Հայաստանի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է իր ղեկավարած կառույցի գործունեությունը եւ արձանագրած արդյունքները։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են հիմնադրամի կողմից Հայաստանում ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը։ Արաբական տնտեսական զարգացման Քուվեյթի հիմնադրամի ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ։
Քուվեյթում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է նաեւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, որոնց ներկայացրել է իր այցելության արդյունքները, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, Հայաստան - Սփյուռք կապերի ամրապնդման ուղղությամբ կատարվող քայլերը։

19 ноября состоялся официальный визит министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна в Кувейт. Главу МИД Армении принял Эмир Кувейта Шейх Сабах Аль Ахмед Аль Джабер Аль Сабах.
Министр иностранных дел Армении передал руководителю Кувейта приветствия и пожелания президента Армении Сержа Саргсяна и вновь от его имени подтвердил приглашение посетить Ереван. Эмир Шейх Сабах Аль Ахмед Аль Джабер Аль Сабах попросил передать президенту Армении Сержу Саргсяну свои теплые пожелания и сообщить, что с удовольствием принимает приглашение.
В ходе встречи был обсужден процесс выполнения договоренностей, достигнутых в рамках государственного визита президента Армении в Кувейт в 2009 году. Стороны с удовлетворением отметили, что в Эль-Кувейте и Ереване открылись посольства двух стран, действует межправительственная комиссия, сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении.
Руководитель Кувейта тепло отозвался о живущих в Кувейте армянах, подчеркнув, что они своей деятельностью способствуют процветанию страны. Эдвард Налбандян выразил благодарность за заботливое отношение к армянской общине со стороны властей Кувейта и за поддержку властей в вопросе строительства армянской церкви.
В ходе встречи главы МИД Армении Эдварда Налбандяна и премьер-министра Кувейта Шейха Джабера Аль Мубарака Аль Ахмада Аль Сабаха были подробно обсуждены предпринимаемые шаги по содействию двустороннему торгово-экономическому сотрудничеству.
Премьер-министр Кувейта и глава МИД Армении коснулись подготовительных работ второго заседания межправительственной комиссии, стороны обменялись мнениями о возможности организации бизнес-форума.
Состоялись также переговоры Эдварда Налбандяна с вице-премьером Кувейта, министром иностранных дел Шейхом Сабахом Халедом Аль Хамадом Аль Сабахом. В ходе встречи министры обсудили процесс выполнения договоренностей лидеров двух стран, расширения договорно-правового поля, вопросы развития связей в банковой, сельскохозяйственной, здравоохранительной, образовательной и культурной сферах. Главы МИД Армении и Кувейта подписали соглашение о начале процесса упрощения визового режима между двумя странами. Эдвард Налбандян пригласил главу МИД Кувейта Шейха Сабаха Халеда Аль Хамада Аль Сабаха посетить Армению.
В повестке кувейтского визита Эдварда Налбандяна важное место занимала  также экономическая составляющая. В ходе переговоров Эдварда Налбандяна и министра финансов Кувейта, кувейтского сопредседателя  армяно-кувейтской межправительственной комиссии Наифа Фалаха Аль Хаджрафа собеседники коснулись результатов первого заседания, проведенного в Ереване, и формирования повестки и подготовительных работ заседания, предстоящего в первой половине следующего года в Кувейте.
Глава МИД Армении посетил также Кувейтский фонд Арабского экономического развития, где встретился с руководителем фонда Абдельваххабом Аль Бадером. Руководитель фонда представил главе МИД Армении деятельность органа под его руководством и имеющиеся результаты. В ходе беседы стороны обсудили возможность реализации фондом проектов в Армении. Руководитель Кувейтского фонда Арабского экономического развития выразил готовность предпринять шаги в этом направлении.
В Кувейте Эдвард Налбандян встретился также с представителями армянской общины, представив им результаты своего визита, приоритетные направления внешней политики Армении, шаги по укреплению связей с диаспорой.