Նոյեմբերի 23-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեին, Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Հանդիպմանը նախարար Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից շարունակաբար արվող սադրիչ հայտարարությունների վրա՝ նշելով, որքան էլ դրանք ներքին օգտագործման համար լինեն, սակայն լուրջ վնաս են հասցնում բանակցային գործընթացին եւ սրում են իրավիճակը տարածաշրջանում, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Համանախագահները Հայաստանի արտգործնախարարին ներկայացրեցին Ստեփանակերտում Արցախի նախագահի հետ ունեցած հանդիպման արդյունքները եւ շփման գծում լարվածության նվազեցմանն ուղղված իրենց առաջարկությունները։
Զրուցակիցները քննարկեցին դեկտեմբերին Դուբլինում կայանալիք ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռանախագահների հետ հանդիպման հնարավորությունը։

YEREVAN. – Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian on Friday received the OSCE Minsk Group Co-Chairs—Ambassadors Robert Bradtke of the United States of America, Igor Popov of the Russian Federation, and Jacques Faure of France—, and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-office, Ambassador Andrzej Kasprzyk.
Nalbandian drew the Co-Chairs’ attention on the provocative statements that are continually made by Azerbaijan’s top officials, and noted that even though these statements are made for internal use, they seriously damage the negotiation process and aggravate the situation in the region, Armenian MFA informs.
In their turn, the OSCE Minsk Group Co-Chairs informed Armenia’s FM about the results of their meeting held, in Nagorno-Karabakh Republic (NKR) capital city Stepanakert, with the NKR President, and their proposals toward reducing tension at the line of contact.
The interlocutors discussed the chances for the Armenian and Azerbaijani FMs’ meeting with the Co-Chairs, and which could take place within the framework of the session of the Council of Foreign Ministers of OSCE member states to be held in Dublin in December.