ՀՀԿ նախընտրական հանդիպման ժամանակ գազալիցքավորված փուչիկների պայթյունի հետեւանքով 1 տարվա ազատազրկման դատապարտված Սերոբ Բոզոյանի՝ դեռեւս մեկ շաբաթ առաջ նախատեսված վիրահատությունը հետաձգվել է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սերոբ Բոզոյանը, ով գտնվում է Քանաքեռի ուռուցքաբանական կենտրոնում:
Խոսելով վիրահատության հետաձգման պատճառների մասին, նա ասաց, որ իր մոտ առաջացած ստամոքսի խոցերը բացվել են: «Հիմա դա են բուժում: Երկուշաբթի սպասում ենք հետազոտության արդյուքներին, եթե պատասխանը դրական լինի՝ նոր կվիրահատվեմ: Առաջինը երեւի միզապարկը հեռացնեն»,- ավելացրեց Սերոբ Բոզոյանը:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի Հանրապետության հրապարակում մայիսի 4-ի ՀՀԿ նախընտրական հանդիպման ժամանակ գազալիցքավորված փուչիկների պայթյունի հետեւանքով այրվածքներ էին ստացել եւ տարբեր բուժհաստատություններ տեղափոխվել 154 անձինք: Փաստի առիթով հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 240-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` դյուրավառ կամ այրիչ նյութերի պահպանման, հաշվառման, փոխադրման, առաքման կամ օգտագործման կանոնները խախտելը, ինչպես նաեւ նշված նյութերի ապօրինի փոխադրումը կամ առաքումը, եթե դրանք անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետեւանքներ:Փուչիկները լիցքավորած անձին` Սերոբ Բոզոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, ինչն անզգուշությամբ վնաս է պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը:Վերջինս Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից դատապարտվել էր 1 տարվա ազատազրկման:

Запланированная еще неделю назад операция Сероба Бозояна, приговоренного к одному году лишения свободы за взрыв наполненных газом воздушных шаров на предвыборной встрече Республиканской встречи Армении, была отложена. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил Сероб Бозоян, который находится в онкологическом центре в ереванском районе Канакер.
Коснувшись причин отсрочки операции, он сказал, что у него открылись язвы желудка. «Сейчас лечат это. В понедельник ждем результатов обследования. Если ответ будет положительным, тогда меня прооперируют. Вначале, наверное, удалят мочевой пузырь»,– добавил Сероб Бозоян.
Напомним, что Серобу Бозояну, частному предпринимателю, было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 279 УК Армении (предоставление услуг и продажа товаров, не соответствующих требованиям безопасности, что нанесло ущерб здоровью двоих и более людей). Вследствие проявленной им халатности вечером 4 мая на предвыборном митинге Республиканской партии Армении взорвались несколько тысяч воздушных шариков, наполненных не гелием, как это делают во всем мире, а метаном. Шарики, по данным следствия, заполнил именно подсудимый. В результате взрыва шариков пострадали более полутора сотен человек. Отметим, что в суде Бозоян заявил о том, что предупредил заказчиков об опасности, которую представляют наполненные метаном шары.