Մեքսիկայի հյուսիսային Չիուաուա նահանգում 19 դիակ է հայտնաբերվել: Ըստ իշխանությունների ` երեք գերեզմաններում 11 տղամարդու մարմինների մնացորդները հայտնաբերվել էին Թեքսասի սահմանից ոչ հեռու` ավազաբլուրների մեջ: Ենթադրվում է, որ տղամարդիկ սպանվել են երկու տարի առաջ` թմրակարտելների միջեւ պայքարի ընթացքում:
Եւս ութ կիսամերկ, այլանդակված մարմիններ հայտնաբերվել են Ռոսալես քաղաքից ոչ հեռու: Մարմիններին քննիչները հայտնաբերել են այրվածքների եւ բռնության հետքեր: Դրանք եղել են 20-30 տարեկան տղամարդիկ, որոնք, հավանաբար, առեւանգվել են նոյեմբերի 23-ին եւ սպանվել խոշտանգումներից հետո, հայտնում է «lenta.ru»-ն:
2006 թ. Մեքսիկայի նախագահ Ֆելիպե Կալդերոնը թմրակարտելների դեմ պայքարը հռչակել էր իր գլխավոր նպատակներից մեկը: Այդ օրվանից ի վեր թմրաբարոնների հակամարտության հետեւանքով երկրում զոհվել է 60 հազար մարդ:

На севере Мексики в штате Чиуауа были найдены 19 тел. По сообщернию властей, останки одиннадцати мужских тел в трех могилах были найдены недалеко от границы с Техасом среди песчаных дюн. Предположительно, мужчины были убиты два года назад в ходе борьбы между наркокартелями.
Еще восемь полуобнаженных изуродованных тел, брошенных вдоль дороги, были найдены недалеко от города Росалес. На телах следователи обнаружили следы ожогов и побоев. Это были мужчины возрастом от 20 до 30 лет, вероятно, похищенные 23 ноября и убитые выстрелами в голову после истязаний, сообщает «Лента.Ру».
После того, как президент Мексики Фелипе Кальдерон провозгласил в 2006 году борьбу с наркокартелями одной из основных своих целей, в результате противостояния наркобаронов в стране погибли более 60 тысяч человек.