«Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքի նախագծի հիմքը մնացել է նույնը, բայց փոխվել են շատ դետալներ: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Կանանց իրավունքների կենտրոնի» տնօրեն Սուսաննա Վարդանյանը:
«Քանի որ Հայաստանում հասարարակական կազմակերպությունները չեն կարող հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ, «Ընտանեկան բռնության մասին» օրինագիծը տրվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանը, որի միջոցով՝ նաեւ Կառավարությանը»,-ասաց Վարդանյանը: Նրա խոսքով, նախագծի վրա աշխատանքը տեւել է 2 տարի: Հաշվի են առնվել միջազգային փորձը, Հայաստանի պայմաններում օրենքի հարմարեցման հնարավորությունները: Օրինագիծը քննարկվել է այդ ոլորտի տարբեր մասնագետների հետ, այդ թվում Մարդու իրավունքների վարշավյան ինստիտուտի կողմից:
«Հայաստանի վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը պետք է զբաղվի գենդերային խնդիրներով: Օրինագիծը քննարկվել է նաեւ Եվրոպայի խորհրդում: Վերջնական տեսքով օրինագիծը վարչապետի սեղանին կլինի այս տարվա դեկտեմբերի 10-ին»,-նշեց Կենտրոնի տնօրենը:
Անդրադառնալով հայաստանյան ընտանիքներում բռնության վերաբերյալ վիճակագրությանը, Սուսաննա Վարդանյանը ներկայացրել անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի 2007 թվականի տվյալները, որոնց համաձայն, Հայաստանում կանանց 39 տոկոսը բռնության է ենթարկվում ընտանիքում, նրանցից 12 տոկոսը՝ ծանր ֆիզիկական, 5 տոկոսը՝ սեռական, իսկ մնացածը՝ հոգեբանական բռնության:

YEREVAN.- The basis of Armenia’s draft law “On Domestic Violence” remains the same, but many details have changed, director of Women’s Rights Center Susanna Vardanyan said.
“Since the NGOs are unable to initiate legislation, the draft law ‘On Domestic Violence’ was handed over to the Ministry of Labor and Social Affairs to be submitted to the government,” she told reporters on Monday.
Vardanyan said they had been working on a project for two years trying to take into account international experience to adapt the law to Armenia’s conditions. The project has also been studied by many experts, including by the Warsaw Institute of Human Rights.
“Under the order of Armenia’s Prime Minister, an interdepartmental committee will be set up to deal with gender issues. The bill has also been discussed in the Council of Europe. The final document will be presented to the Prime Minister on December 10,” she said.
Asked about the statistics on domestic violence, Susanna Vardanyan presented data of the independent research center as of 2007. According to the research, 39% of Armenia’s women are subjected to domestic violence, 12% of them – to serious physical violence, 5% - to sexual violence, and the rest subjected to psychological pressure.