Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մի միջոցառման ժամանակ հայտարարել էր, թե խիստ քննադատում է թուրքական եթերի աստղ համարվող «Հրաշալի հարյուրամյակ» հեռուստասերիալը, քանի որ այնտեղ ճիշտ չի ներկայացվում իր նախնի՝ սուլթան Սուլեյմանի կյանքը։  Էրդողանը նշել է, թե Սուլեյմանը սերիալում ներկայացվածի պես պալատում չի անցկացրել իր ժամանակը, այլ 30 տարի ձիու վրա է անցկացրել։
Քրդական ANF գործակալության լրագրող Ջահիթ Մերվանն անդրադարձել է Օսմանյան կայսրության սուլթաններին, որոնցով հպարտանում է վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Էրդողանը ճիշտ  է ասում, թե ինքը հեռուստասերիալում ներկայացված սուլթաններին չի ճանաչում։ Իրոք, սուլթանները հեռուստասերիալներում ներկայացվածի պես անմեղ չէին։ Բոլորն էլ հայրասպան, որդեսպան, եղբայրասպան սուլթաններ են եղել։ Ոչ մի սուլթան իր գնացած երկրում բացի արյունից, արտասուքից եւ ավերումներից բացի ոչ մի ժառանգություն չի թողել։
Օրինակ՝ Էրդողանի նշած նախնին՝ սուլթան Սուլեյմանը խեղդել է իր 2 որդիների եւ թոռներին։ Արի ու հպարտացիր։ Բացի այդ, սպանել է իր իշխաններին ու 2 վեզիրներին։
Սուլեյմանը, որով հպարտանում է Էրդողանը, բացառություն չէ։ Օսմանյան կայսրությունում բացառություն կլիներ եթե սուլթանն իր մահով մահանար կամ չսպաներ մեկ այլ ազգականի։ Իսկ այդ բացառությունը երբեք տեղի չունեցավ։
Օսմանյան կայսրության հիմնադիր Օսմանը իշխանությունը վերցնելու համար առաջին գործը որ արեց՝ սպանեց մորեղբորը՝ Դյունդարին։
Օրինակ՝ Էրդողանի կողմից շատ գովասանքների արժանացած եւ 1453-ին Բյուզանդիայի մայրաքաղաքը՝ Կոնստանդնուպոլիսը զավթած սուլթան Մեհմեդը առանց խղճի խայթ զգալու սպանեց իր 2 տարեկան եղբորը, որ հանկարծ նա հետագայում իրենից գահը չխլի։ Մեհմեդը ջախջախել է նաեւ իր 2 մեծ վեզիրների գլուխները։
Իսկ Մուրադ 3-րդն իրար հետեւից խեղդեց իր 5 եղբայրներին։ Նա իր անթիվ կանանցից, որոնցից ոչ մեկը թուրք չի եղել, ունեցել է 110 երեխա։ Միթե՞ այդ երեխաներին ձիու վրա նստած էր ստեղծում։
Եղբայրներին սպանելու քանակով Մուրադ 3-րդի ռեկորդը ձեռքից վերցրեց Մեհմեդ 3-րդը՝ 8 տարվա մեջ սպանելով 19 եղբայներին եւ իր երեխային։ Մի մասին կացնով էր սպանել տալիս, մի մասին՝ թունավորում, մյուսին գցում պարկի մեջ եւ նետում Մարմարա ծովը։
Մեկ այլ օրինակ՝ Էրդողանի գովելի Օսման 2-րդի առաջին գործը գահին բարձրանալուց հետո եղավ խեղդել եղբորը, սակայն մի քանի տարի անց իրեն էլ վայր գցեցին։ Նրան բռնաբարեցին եւ սպանեցին ենիչերիները։
Օրինակ՝ Մուրադ 4-րդը երբ բարձրացավ օսմանյան գահին, 11 տարեկան էր։ Չբավարարվելով 3 եղբայներին սպանելով, նա նոր ռեկորդ է սահմանել՝ սպանելով 6 մեծ վեզիրների։
Էրդողանի սիրելի արյունոտ ու փառավոր սուլթաններից վեջին օրինակը բերեմ։ Մահմուդ 2-րդը 23 տարեկանում պարտադրված գահին նստեց, քանի որ պալատում տղա միայն նա եւ նրա եղբայրն էին մնացել։ Մահմուդ 2-րդի առաջին գործը եղավ իր եղբոր գլուխը թռցնելը։ Չգիտենք, թե նա Էրդողանի ասած 30 տարին ձիու վրա է անցկացրե՞լ, թե՞ պալատում, բայց 18 կնոջից ունեցել է 44 երեխա։ Իսկ այդքան երեխա ինչպե՞ս ունենալ ձիու վրա նստած։
Մահմուդ 2-րդն արյան մեջ ճնշեց ենիչերիների խռովությունը։ Նա զորանոցներում այրեց ենիչերիներին, հրապարակում կտրեց նրանց գլուխները։ Արյունոտ արշավանքներ իրականացրեց Բալկաններ։
Ահա, այն ամենը, ինչով հպարտանում է Էրդողանը՝ արյուն, արցունք, բռնազավթում, թալան, ստրկություն, կոտորած, բռնաբարություն, պալատական խարդավանքներ։
Եւ չպետք է մոռանալ, որ Բալկաններում, Հյուսիսային Աֆրիկայում, Մերձավոր Արեւելքում մայրերն իրենց երեխաներին վախեցնելու համար օգտագործում են. «թուրքերը գալիս են» արտահայտությունը։

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган подверг резкой критике считающийся звездой турецкого эфира телесериал «Великолепное столетие», так как в нем, по его словам, искажается история жизни султана Сулеймана. Эрдоган отметил, что султан Сулейман проводил время не во дворце, как это представлено в сериале.
В связи с этим заявлением Эрдогана журналист курдского агентства ANF Джахит Мерванн написал о султанах Османской империи, которыми гордится премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган.
«Эрдоган говорит правду, что он не знает представленных в телесериале султанов. Действительно, султаны не были такими невинными, как они представлены в телесериалах. Они все были султанами отцеубийцами, детоубийцами, братоубийцами. Ни один султан не оставлял ни в одной стране ничего, никакого наследства, кроме крови, слез и разрушений.
Например, отмеченный Эрдоганом султан Сулейман, задушил своих двоих сыновей и внуков. Есть повод для гордости. Кроме того, он убил своих князей и 2 визирей.
Сулейман, которым гордится Эрдоган, не исключение. В Османской империи было бы исключением, если бы султан умирал своей смертью, или бы не убивал другого родственника. А такого исключения никогда не было.
Основоположник Османской империи Осман первым делом, что он сделал для взятия власти - это убил свою тетю Дюндар.
Например, удостоенный многих похвал Эрдогана и захвативший в 1453 году Константинополь султан Мехмед без зазрения совести убил своего 2-летнего брата, чтобы тот в дальнейшем вдруг не лишил его короны.
А Мурад Третий друг за другом задушил своих 5 братьев. От своих многочисленных жен, ни одна из которых не была турчанкой, у него было 110 детей.
Рекорд по количеству убитых братьев принадлежит МехмедуТретьему, убившему за 8 лет 19 братьев и собственного ребенка. Часть из них была убита топором, часть была отравлена, других он приказывал бросать в мешке в Мраморное море.
Другой пример, первым делом восхваляемого Эрдоганом Османа Второго после вступления на трон стало то, что он задушил брата, но спустя несколько лет и его лишили трона. Его изнасиловали и убили янычары.
Например, Мураду Четвертому, когда он вступил на османский трон, было 11 лет. Не удовлетворившись убийством 3 братьев, он установил новый рекорд, убив 6 великих визирей.
Приведу последний пример из любимых Эрдоганом кровавых и славных султанов. Махмуд Второй в возрасте 23 лет вынужденно воссел на трон, так как во дворце остались только два мальчика: он и его брат. Первым делом Махмуда Второго стало обезглавливание брата.
Махмуд Второй потопил в крови восстание янычаров. Он сжег янычаров в казармах, отрезал им головы на площади. Осуществил кровавые походы на Балканы.
Вот все то, чем гордится Эрдоган: кровь, слезы, насилие, рабство, грабеж, разгром, дворцовые интриги.
И нельзя забывать, что на Балканах, в Северной Африке, на Ближнем Востоке для устрашения своих детей матери использовали выражение «турки идут».