Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի լավագույն գաղափարներ ներկայացրած թիմերը կստանան դրամաշնորհ՝ 15 հազ. դոլարի չափով: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 27-ին Երեւանում ընթացող «Վենչուրային կոնֆերանսի» ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Հարությունյանը: Դրամաշնորհային այս ծրագիրը գործում է 2006 թ.-ից, սակայն այն ժամանակ դրամաշնորհը 5 հազ. դոլար էր: Ըստ Տ. Հարությունյանի՝ 15 հազ. դոլար դրամաշնորհը թույլ կտա սկսնակ ընկերություններին՝ դուրս գալ շուկա:
Վենչուրային կոնֆերանսի կազմակերպիչներն են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը եւ ԱՄՆ Քաղաքացիական հետազոտությունների եւ զարգացման հիմնադրամը; Կոնֆերանսն անց է կացվում Գիտության եւ տեխնոլոգիաների ձեռներեցության ծրագրի (STEP) շրջանակներում:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ասաց, որ այս տարի ներկայացված 50 ծրագրերից ընտրվել են 21-ը, որից էլ 5-ը կստանան դրամաշնորհ: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են մասնագետներ ինպես Հայաստանից, այնպես էլ ԱՄՆ-ից: Բ. Ենգիբարյանի տեղեկացմամբ՝ նախկինում հաղթած ընկերությունները հաջողությամբ շարունակել են գործել շուկայում;
Կոնֆերանսն անց է կացվում «Գաղափարից դեպի շուկա» խորագրի ներքո: Կոնֆերանսի հիմնական նպատակն է երիտասարդ գիտնականների եւ նոր ստեղծված ընկերություններին աջակցելը:

Группы, представившие наилучшие идеи в сфере информационных технологий, получат грант в размере 15 тысяч долларов. Об этом 27 ноября на Венчурной конференции в Ереване заявил заместитель министра экономики Армении Тигран Арутюнян. Эта грантовая программа действует с 2006 года, однако в то время грант был в размере 5 тысяч долларов. Как сообщил Арутюнян, грант в размере 15 тысяч долларов позволит начинающим компаниям выйти на рынок.
Организаторами Венчурной конференции являются Министерство экономики Армении, Инкубаторный фонд предприятий и Фонд гражданских исследований и развития США. Конференция проходит в рамках Программы предпринимательства науки и технологий (STEP).
Директор Инкубаторного фонда предприятий Баграт Енгибарян заявил, что в этом году из представленных 50 программ была предварительно выбрана 21, пять из которых получат грант. В состав жюри были включены специалисты как из Армении, так и из США. Как сообщил Енгибарян, победившие в прошлом компании удачно продолжали свою деятельность на рынке.
Конференция проводится под лозунгом «От идеи к рынку». Основная цель конференции – это поддержка молодых ученых и новых компаний.